Condor Blues

Marc Nicol


"Jsem tím, kým nikdo nechce být, jdu tam, kam ostatní se bojí jít." - Za propagandou o Iráku jsou skutečné příběhy. Tenhle je jedním z nich.

Příběh teenagerů z džungle britských průmyslových velkoměst, chudých poměrů a neúplných rodin rekrutovaných britskou armádou a vyslaných na iráckou misi. Camp Condor se stal základnou britských jednotek, které měly za úkol vycvičit členy nově vznikající irácké policie. Na jedné straně stáli iráčtí aspiranti, kteří byli přijati pouze na základě jednoduchého testu - uběhnout sto metrů. Často však mezi nimi byli také příslušníci bývalé Saddámovy policie a rozpuštěné armády. Proti nim stanuli profesionální vojáci, kteří absolvovali náročný výcvik britské armády, aby jim předali své zkušenosti a utvořili z nich akceschopné ozbrojené síly politicky nově se formující země po pádu Saddámovy diktatury.

Britští vojáci se ocitli v nelehké roli, kdy si často cvičili své vlastní nepřátele. Jak se ukázalo členové vznikající irácké policie se občas účastnili nelegálních akcí. A britskou armádou se nechali školit i stoupenci z řad povstalců. Nejednou se tak vojáci z Campu Condor ocitli v boji proti těm, které učili vlastní bojové techniky.

Napětí z náročné dlouhodobé mise uvolňoval každý po svém. Oblíbeným rozptýlením se stalo předávkovat se viagrou. Posádka si z Campu Condor vytvořila poněkud méně formální prostředí, kde nebylo nutné nosit uniformu, a někdy dokonce nebylo nutné nosit na sobě vůbec nic. Mark Nicol vypráví drsný příběh s živě charakterizovanými postavami a vtipnými epizodami.