Johanna, Martin

 

*1992

V 17 letech založil se svými spolužáky na gymnáziu divadelní soubor, pro který napsal Vánoční revue a rovnou oslovil ke spolupráci i studentský orchestr GymBand. Propojení činoherní a hudební složky se mu ukázalo jako velice šťastný krok, proto se rozhodl pokračovat v představeních s živou hudbou, ke které začal později psát rovněž písňové texty. Další původní hrou byla fraška MANženství, na kterou poprvé dohlížel také režijně. Vedle vlastních her vytvořil též dokumentární pásmo Panorama V+W mapující historii Osvobozeného divadla a po osmdesáti letech znovu uvedl na česká jeviště prvorepublikovou komedii Jeho poslední flám. Po pěti letech od prvního autorského textu připravil ještě divadelně inscenaci Lex Amor Nobis (Zákonem je nám láska), kterou pojal jako výpověď mladé generace bojující za ideály.

Během studia francouzského jazyka na Karlově univerzitě propadl kouzlu frankofonní kultury, což se promítlo nejen v tom, že o symbolistický plakát k Lex Amor Nobis požádal lyonského umělce Patricka Aveillana, ale zejména v jeho překladatelské zálibě (A BŮH PRO VŠECHNY!, DOTEK SLUNCE,…). Ostatně i děj hry Miliony slz zasadil Johanna do francouzské metropole.

Ve své původní dramatické tvorbě zpracovává nejen aktuální témata, jako je problematika lživých zpráv – fake news ve hře Chce to čas, ale nevynechává ani absurdní situace s řadou věčných životních dilemat jako v komedii Vyloučení z revoluce.


Synopse

CHCE TO ČAS

LEX AMOR NOBIS – Zákonem je nám láska

VYLOUČENÍ Z REVOLUCE

MILIONY SLZ

PANÍ HANA

Překlady:

A BŮH PRO VŠECHNY!

DOTEK SLUNCE