CHCE TO ČAS (2018)

Martin Johanna

Obsazení: 6 žen


Na břehu Řeky času roste košatý Strom života, jehož každý jeden list představuje život. K tomu, aby se mohla na světě narodit nová bytost je zapotřebí citů, které představují postavy Lásky a Nenávisti. Když nachytají v řece dostatečné množství „chvilek“, nalijí je ke kořenům Stromu, aby mohly listy dozrát. Pokud ale jedna z nich vylije své chvilky jinak, než má, může se stát, že budou po světě chodit jen žlučovití praktikové a žádný filozof.

Ovšem zásadní problém nastane, když přestane Řeka času plynout – z mrtvé vody začne Strom usychat a věčné jaro se počne měnit na mrazivou zimu. Láska s Nenávistí se vydají hledat příčinu. Podivné vlny ve stojící vodě je zavedou na Ostrov naděje, kde najdou dvě odlišné studny, o které se starají Naděje a Beznaděj. Jedna dvojice viní tu druhou, že to ona zavinila ztrátu živé vody. Postupně však pochopí, že potíž musela vzniknout někde jinde. Někde blíže začátku času, a protože tuší, že nic takového nemůžou nikdy najít, vydají se vedeny slábnoucí Nadějí k tzv. Relativnímu začátku času, což je hráz na soutoku Řeky času a věčně proudící Vůle. Tam budou muset od sebe jednoznačně odlišit Pravdu od Lži a to dřív, než se pod zamrzající hladinu potopí poslední list života.

Autor vyjadřuje hrou s prvky antických mýtů znepokojení nad současným trendem fake news a skrze abstraktní postavy hledá podstatu tvrzení proneseného v textu Nadějí, že „Pravda a Láska musí zvítězit nad Lží a Nenávistí“.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.