Zellerův Otec překvapil na Oscarech

1.6.2021

Filmová adaptace dramatu Floriana Zellera Otec proměnila dvě z šesti nominací na Oscara, stejný počet ocenění si odnesla z BAFTA.

Kvůli stále trvající pandemii koronaviru se udílení Cen Akademie konalo na dvou místech zároveň, a to v budově losangeleského nádraží Union Station a v budově divadla Dolby Theatre, aby bylo možné dodržet bezpečné rozestupy.

Velkým překvapením se stalo vítězství Anthonyho Hopkinse v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. Legendární herec exceloval v Zellerově dramatu Otec, ale favoritem letošního ročníku nebyl. Hopkins si Oscara odnesl naposledy v roce 1992, kdy si jej vysloužil za roli Hannibala Lectera ve snímku Mlčení jehňátek.

Florian Zeller si společně s Christopherem Hamptonem odnesl zlatou sošku za Nejlepší převzatý scénář.

Otec tak proměnil dvě z šesti nominací (dále byl nominován v kategoriích: Nejlepší film, Nejlepší herečka ve vedlejší roli (Olivia Colman), Nejlepší střih, Nejlepší výprava).

Stejný úspěch čekal na Otce v rámci udílení cen BAFTA, kde získal ocenění v kategoriích Nejlepší herec v hlavní roli (Anthony Hopkins) a Nejlepší převzatý scénář. Dále byl nominován v kategoriích: Nejlepší film, Nejlepší střih, Nejlepší výprava, Nejlepší britský film.

Zellerova Otce převedl do češtiny Michal Zahálka. Hru vám rádi zašleme k přečtení.  

OTEC (Le Père, 2012)
Florian Zeller
Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži, 3 ženy

Andrému je osmdesát, býval tanečník a žije se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo býval inženýr, jehož dcera Anne se odstěhovala do Londýna za novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se poděly jeho hodinky? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem? Touží po klidném životě, ale najednou už nic nějak nedává smysl...
Místy jímavá, místy krutě vtipná černá komedie o stařecké demenci, která je psaná z pohledu samotného Andrého: scény se vzájemně popírají, postavy mají více podob a příběh se skládá nepřímo, skoro až detektivně. Florian Zeller (*1979) tu sleduje lehce pinterovské stopy – to je možná i jeden z důvodů, proč se tento text (vedle veleúspěšného uvádění v Paříži, kde získal řadu prestižních cen) stal velkým hitem i ve Velké Británii a na Broadwayi (v hlavní roli se slavným Frankem Langellou).

Text nabízí velké herecké sólo pro zralého herce a několik výrazných příležitostí pro další, zejména pro představitelku Andrého dcery.