KLUB OUTSIDERŮ (Club der Enttäuschten, 2002)

Felicia Zeller

Překlad: Zuzana Augustová
Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži, 3 ženy

GÜNNESCH: Stojím takhle u dveří a on mi málem utrhne ruku, idiot. Utrhneš mi ruku ZŮSTAŇ TADY a málem mi utrhne ruku, idiot. To si vůbec neumíte představit. Ten nemá o ničem ani ponětí. NECH MĚ křičím TY IDIOTE, CO TY VŮBEC VÍŠ a pak DEJME TOMU / PŮJDU Z DOMU / už toho idiota vůbec! Co si myslí! Najdu si vlastní byt ODSTĚHUJU SE, TY IDIOTE ten nemá o ničem ani ponětí. Myslí si, že to nikdy nedokážu, ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď - ale teď – opakuje jako poškrábaná deska, přeskočí dál - toho mám dost. Nemá všech pět! - Pauza - Jo matka, ta si nechá všechno líbit, ale já, já nejsem jako ona. A nechci být jako ona / nikdy znova! / Nikdy v životě! Nikdy v životě nezůstanu celej život! S tím idiotem! To radši umřu! - Pauza - Šuká s jinejma ženskejma, pak přijde domů a je to naprostej teror GÜNNESCH MOHLA BYS PROJEDNOU ZŮSTAT, KDE JE TVOJE SESTRA, MÁŠ PŘECE, KAM JDEŠ celou dobu KAM VŮBEC JDEŠ - KAM VŮBEC JDEŠ - KAM VŮBEC JDEŠ - opakuje jako poškrábaná deska, přeskočí dál -

 

Je možné napsat komedii o nezaměstnaných? Felicia Zeller dokazuje, že ano a staví před nás šest nezaměstnaných outsiderů, kterým jakási firma poskytla kancelář, vysloužilý počítač a kopírku, místo aby pro ně připravila skutečný rekvalifikační kurz. Firma na ně dostává peníze od úřadu práce a outsideři v kanceláři urputným nicneděláním a monologickým žvaněním předstírají činnost.

 

V kanceláři se vyskytují:
Uschi, 50 let, ovdovělá, se sklony k alkoholismu; Doti, 30 let, po rozvodu bydlí opět se svým otcem, miluje jídlo a nakupování; Günnesch, 20 let, Turkyně, rodina se ji snaží stále proti její vůli provdat; Gerhard, 35 let, nedokončil studium divadelní vědy, permanentně mu nic nevychází, má sklony k agresivitě a paranoie; Matthew, 40 let, pochází z Nigeru, kdysi hrával za klub Tasmania Berlín, ženatý s Němkou, dvě děti, neustále chodí do zaměstnání vyčerpaný a nevyspalý z večírků, jeho životné krédo je „Take it easy“; Axel, 30 let, bývalý technický kreslíř, považuje se za odborníka ve věcech sexu a svádění žen.

 

Felicia Zeller si nebere servítky - nezaměstnaní to mají v kanceláři skutečně „náročné“: rychle okopírovat knihu o historii olympijských her o 2000 stranách, vytvářet na počítači obaly na DVD, stěžovat si na sousedy, flirtovat s kolegy, ofotit si na kopírce různé části těla a ty pak s kolegy analyzovat, řešit souboj pohlaví, košíky pro bojové psy a především si dělat navzájem ze života peklo.

 

Autorka se smyslem pro grotesku a absurditu vykresluje bezútěšný den nezaměstnaných, který se odehrává mezi automatem na kávu a kopírkou a v jejichž meziprostoru umírá nevyužitá energie pracovníků. Šest karikatur, šest zoufalců na okraji společnosti a jedna kancelář.Nekompromisní komedie Klub outsiderů měla českou premiéru 19. září 2014 v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.

 

Překlad hry Klub outsiderů vyšel v publikaci Felicia Zeller: Pět her, kterou vydal Transteatral v roce 2015.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.