Miller, Arthur (USA)

Miller, Arthur

Arthur Miller (1915-2005) Hry tohoto "nepokořeného liberálního intelektuála", "mistra sociální tragédie" zvaného také "svědomí Ameriky" neztratily podle kritiků dodnes na aktuálnosti a kritické ostrosti. Tématem jeho rozsáhlého díla, které ovlivnilo nejen americké drama, ale celé moderní divadlo, se stala lidská existence. První dramatické pokusy napsal ve 30. letech, kdy studoval na Michiganské univerzitě literární a divadelní vědu. Už tehdy si vysloužil dvě literární ceny. Po ukončení studia v roce 1938 psal rozhlasové hry a také se angažoval ve "federálním divadelním projektu", vyhlášeném vládou v roce 1939. Jeho členové byli později podezřelí, že jsou komunisté.
    Od konce druhé světové války se už živil výhradně psaním. Jeho prvním světovým úspěchem bylo drama Všichni moji synové (1947). Následovala zásadní hra Smrt obchodního cestujícího (1949), za kterou dostal Pulitzerovu cenu. Ve hře se Miller vrátil k tématu hospodářské krize. Vypořádal se v ní s koncem "amerického snu" v jeho naivní a maloměš?ácké podobě. Do osoby obchodního cestujícího Willyho Lomana promítl svého otce, který se coby podnikatel z krize nikdy nevzpamatoval.
    Mezi nejznámější Millerova díla patří také Pohled z mostu (1955), Incident ve Vichy (1964) o pronásledování Židů během druhé světové války, Cena (1968) či Americké hodiny (1980), nostalgická rodinná kronika znovu z doby hospodářské krize. S americkým antisemitismem se vypořádal v roce 1945 svým jediným románem nazvaným Ohnisko nenávisti. V roce 1987 vydal své paměti Zákruty času; múzy ho neopustily ani po osmdesátce (próza Ošklivá dívka, 1995). Divadelní senzací loňského podzimu ve Spojených státech byla Millerova nová hra o rozpadu jeho manželství s Marilyn Monroeovou nazvaná Konec natáčení. Miller se v ní po čtyřiceti letech vrátil ke svému neš?astnému manželství se slavnou herečkou. Poprvé se k němu vyjádřil už v roce 1964 dramatem Po pádu. DILIA nabízí tyto překlady Millerových her: Dvakrát o lásce (L.Trávníček), Hrdelní pře - Čarodějky ze Salemu (M.Lukeš), Pohled s mostu (J.Chuchvalec), Pohled z mostu (J.Grossman), Případ ve Vichy (H.Budínová), Smrt obchodního cestujícího (J.Chuchvalec), Stvoření světa a jiné (I.T.Havlů), Všichni moji synové (O.Ornest), Vzpomínka na dva pondělky (F.Vrba), Zkouška ohněm (A.Skoumal). DILIA má k dispozici tyto texty her v originále: The Archbishop´s Ceiling, The Last Yankee, The Ride Down Mt.Morgan.


Synopse

SMRT OBCHODNÍHO CESTUJÍCÍHO

VŠICHNI MOJI SYNOVÉ

POHLED Z MOSTU

ČARODĚJKY ZE SALEMU

POSLEDNÍ YANKEE

CENA

VZPOMÍNKA NA DVA PONDĚLKY

STVOŘENÍ SVĚTA A JINÉ

PO PÁDU

DVAKRÁT O LÁSCE