Dianiškovo 294 statečných hrou roku!

4.3.2021
Dianiškovo 294 statečných hrou roku!

Ceny divadelní kritiky za rok 2020 mají vítěze


Výsledky Cen divadelní kritiky za rok 2020 vyhlásil 3. března po 20 hodině pořádající časopis Svět a divadlo online a to na facebookové stránce časopisu a na svém YouTube kanálu. Ankety se každoročně účastní desítky českých divadelních kritiků a kritiček. Hlasování se zúčastnilo celkem 66 divadelních kritiků. Výsledky byly určeny prostým součtem udělených hlasů.

V hlavní kategorii Inscenace roku zvítězila inscenace Zahradníček - vše mé je tvé Jana Nebeského a Lucie Trmíkové, která si vysloužila také titul ženský herecký výkon roku. Cenu za mužský herecký výkon roku si za postavu Franze v představení Malý stvořitel odnesl Karel Dobrý. Výrazný ohlas u divadelních kritiků sklidil také Cirk la Putyka. Novocirkusový soubor z pražských Holešovic si vysloužil cenu za nejlepší divadlo roku a společně s pěti dalšími divadelními programy také ocenění v nové kategorii online divadla vytvořené speciálně pro letošní rok. Marko Ivanovič byl oceněn za hudební složku jeho opery Monument a rapové duo PΛST (Ivo Sedláček a Dan Kranich) za hudbu k inscenaci Šílený Herkules v rámci Antické Štvanice.

Nejlepší Poprvé uvedenou českou hrou roku se stala hra Tomáše Dianišky s názvem 294 statečných.

POPRVÉ UVEDENÁ ČESKÁ HRA ROKU 2020

TOMÁŠ DIANIŠKA: 294 STATEČNÝCH
uvedlo Divadlo pod Palmovkou Praha, režie T. Dianiška, dramaturgie Ladislav Stýblo 

Obsazení: 8 mužů, 5 žen (variabilní)

Akční béčko o hrdinech operace Anthropoid


Doku-fikční hra podle skutečné události o zákulisí největšího hrdinského činu našich dějin.

„Je třeba rozstřílet toho kata, co sedí na hradě. Snad nám někdo spadne z nebe. Olda je řezník a dělá fantastické řízky. Aťa zbožňuje verneovky a až vyroste bude pistolníkem. Jindřiška se poprvé zamilovala a všimla si, že tady v Libni to krásně voní. A všichni mají tajemství. Tatínek už strachem zešedivěl. Jak můžou být obyčejná děcka tak odvážná? Přitlučeme hřebíky na cepy a vymlátíme ty nácky! Hlavně ať nikdo nezradí, jinak se Jindřiška nestihne zamilovat podruhé.“

Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.

VŠEM OCENĚNÝM GRATULUJEME!