Vítězství v soutěži Českého rozhlasu patří Marii Novákové a Tomáši Loužnému

5.8.2020
Vítězství v soutěži Českého rozhlasu patří Marii Novákové a Tomáši Loužnému
foto ČRo: Khalil Baalbaki

Marie Nováková a Tomáš Loužný zvítězili v soutěži Českého rozhlasu o nejlepší rozhlasovou hru Radio Drama Autor. Dramaturgyně a autorka zaujala odbornou porotu v kategorii Původní dosud nezveřejněná rozhlasová hra pro děti a mládež příběhem Bouřka. Režisér, autor a překladatel pak v kategorii Původní dosud nezveřejněná rozhlasová hra nadchl porotu dílem Vyvolený. Slavnostní vyhlášení proběhlo 25. května 2020 v živém vysílání pořadu ArtCafé na stanici Český rozhlas Vltava.


Vítězné texty Český rozhlas nastuduje a odvysílá ve svém programu. Příběh Bouřka Marie Novákové, který zvítězil v kategorii Původní dosud nezveřejněná rozhlasová hra pro děti a mládež, se odehrává za první světové války. Dílo pracuje s jemnou mystickou atmosférou, zároveň však dětskému posluchači dokáže přiblížit pocit strachu a napětí v čase válečné nejistoty. Vítězný text Tomáše Loužného Vyvolený v kategorii Původní dosud nezveřejněná rozhlasová hra pak za použití rozhlasově atraktivních vyprávěcích postupů pojednává o tématu školní šikany, kterou otevírá z originálního úhlu pohledu. Posluchači se na výsledná zpracování mohou těšit na vlnách Českého rozhlasu Vltava a Dvojka, případně Rádia Junior v pravidelných programových řadách pro hry a pohádky.

O vítězství v soutěži se ucházelo 112 textů v kategorii Původní rozhlasová hra a 72 textů v kategorii Původní rozhlasová hra pro děti a mládež. Do užšího výběru postoupilo v obou kategoriích deset titulů. Vedle hlavních cen udělily obě poroty dalším dvěma autorům čestná uznání. V kategorii Původní rozhlasová hra je obdrželi Tomáš Hladký za text DormitionMiloslav Vojtíšek za hru Tma milosrdenství, v kategorii Původní rozhlasová hra pro děti a mládež pak Iva Tajovská za titul Pod SlupkouLidmila Kábrtová za hru Šedivák. Jako cenu pro vítěze vložil Český rozhlas do soutěže v každé kategorii částku 100000 Kč.

Ve finále soutěže se dále mimo jiných objevili i autoři David Košťák se svou hrou Konec vlaštovčí sezóny, Marek Epstein se svou hrou Lajf, Barbora Haplová se svou hrou Chibyčky, Štěpán Vranešic se svou hrou Zvony bez věží cinkat neumějí, Tereza Březinou se svou hrou Únikovka.

Zdroj: Český rozhlas