Nominacím na Ceny divadelní kritiky dominuje Tomáš Dianiška

19.2.2020
Nominacím na Ceny divadelní kritiky dominuje Tomáš Dianiška

Mladý autor Tomáš Dianiška získal hned dvě nominace na Hru roku, jako režisér bodoval také v kategorii Inscenace roku.


Ceny divadelní kritiky, které tradičně pořádá časopis Svět a divadlo, ovládl mladý autor, herec a režisér Tomáš Dianiška. V několika kategoriích zaujaly jeho hry Bezruký Frantík a Transky, body, vteřiny, které byly nominovány na Hry roku. Dianiška byl oceněn také jako režisér, neboť jeho inscenace Transky, body, vteřiny z ostravské Divadla Petra Bezruče byla nominována v nejsledovanější kategorii Inscenace roku. Nominací se dočkali také herci Jakub Burýšek a Jakub Albrecht za hlavní role ve zmíněných dvou inscenacích.

Třetí nominovanou Českou hrou roku je pak text Barbory Hančilové Za dveřmi, který loni uvedlo Divadlo na Vinohradech.

V 27. ročníku ankety přímo navazující na Ceny Alfréda Radoka hlasovalo 82 divadelních publicistů. Slavnostní vyhlášení aktuálního ročníku je v plánu na pondělí 16. března do divadla Komedie. Večerem budou provázet Kryštof Krhojvák, Milan Vedral a Štěpán Lustyk.

 

NOMINACE NA NEJLEPŠÍ POPRVÉ UVEDENOU ČESKOU HRU ROKU 2019

TOMÁŠ DIANIŠKA: TRANSKY, BODY, VTEŘINY (uvedlo Divadlo Petra Bezruče)

Žánr: groteska
Obsazení: 4 muži, 2 ženy, vedlejší postavy

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a psychopatických diktátorů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Zdena. Mocná princezna zocelená žárem olympiád. Tretry, vášeň, nebezpečí. Její odvaha změní svět. Co na tom, že jí pod nosem raší tmavý knírek - hlavně když na běžecké dráze trhá rekordy. Brzy se stane miláčkem Československa a celého atletického světa. Ale ti, které nechává za sebou, se začnou pídit po příčinách jejího úspěchu.

Nová hra Tomáše Dianišky inspirovaná skandálním osudem československé atletky, jejíž sportovní úspěchy byly vymazány z naší novodobé historie, vznikla pro Divadlo Petra Bezruče.

 

TOMÁŠ DIANIŠKA, IGOR OROZOVIČ: BEZRUKÝ FRANTÍK (uvedlo Divadlo pod Palmovkou)

Obsazení: 6 mužů, 2 ženy (variabilní)
Groteska o klukovi, který nemohl obejmout svou milou.

Čáp, který ho nesl rodičům, mu před narozením ukousl ruce, a tak se Frantík narodil bez nich. Jeho upřímné nadšení je však naprosto nakažlivé. A to i v dobách, kdy je optimizmus jediné bohatství, které mu zbývá. Nohama se naučil dělat vše, co dítě potřebuje – vzít kámen a přehodit kostel, pouštět draka, cvrnkat kuličky a taky se prát. Spolužačky nosí krátké sukně, přišla nabídka z obludária a z fronty se vrací další mrzáci. Černo-černá komedie podle skutečného příběhu se soustřeďuje na vypjaté chvíle Frantíkova života, v nichž tvrdohlavý člověk usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí. Na pozadí novodobých českých dějin tak Frantíka čeká veliký zápas o lidskou důstojnost.

 

BARBORA HANČILOVÁ: ZA DVEŘMI (uvedlo Divadlo na Vinohradech)

Obsazení: 3 muži, 3 ženy

Hra se zabývá historií jednoho domu a jedné rodiny v Praze od druhé světové války po současnost. V rodinných vztazích se zároveň odrážejí větší dějiny. Jak název napovídá, za dveřmi v domě neustále někdo je. Dům je postupně a v každém období okupován: za druhé světové války Němci, v roce 1945 ruskými důstojníky, za komunistického režimu jinými rodinami. V současnosti jej musí mladý pár pronajímat přes Airbnb, aby byli schopni splatit hypotéku. Hra se zamýšlí, jak staré události, vztahy a vazby determinují životy současné generace a zobrazuje opakující se vzorce chování napříč generacemi.

Hra získala čestné uznání v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2017.

 

Všem nominovaným gratulujeme!

Všechny tři nominované texty jsou k dispozici v DILIA.