8@8 v rámci PDFNJ

13.11.2018
8@8 v rámci PDFNJ

Poslední dva díly letošního cyklu scénických skic 8@8 představí nejmladší německojazyčnou generaci autorů a proběhnou v rámci off-programu Pražského divadelního festivalu německého jazyka.


27. listopadu představí režisérka Linda Dušková text Miroslavy Svolikové ta zeď se pospojuje sama a hvězda promluvila, hvězda taky něco řekla v překladu Barbory Schnelle. Miroslava Svoliková, rakouská autorka se slovenskými kořeny, je považována za vycházející hvězdu německy psané dramatiky. V této hře zkomponovala pro divadlo novátorskou frašku postavenou na fragmentech z minulosti, současnosti i budoucnosti psanou experimentálním rytmizovaným jazykem, který holí na dřeň původní slovní významy, obrací idiomy a fráze naruby a nechává diváka se sarkastickým výsměškem tápat v hlubinách vlastní paměti a představivosti.

29. listopadu bude uveden text Bonna Parka Kňourání mléčné dráhy v překladu Petry Zachaté a v režii čerstvého absolventa DAMU, talentovaného režiséra a laureáta Ceny Evalda Schorma Adama Skaly. Cenami ověnčený mladý německý autor se ve svých hrách věnuje pop kulturním odkazům, které staví do nových konotací. Ve hře Kňourání mléčné dráhy vkládá do úst prohlášení slavným osobnostem v blízké a velmi nepravděpodobné budoucnosti. Donald Trump se omlouvá za období své vlády, Heidi Klum se nestydí za to, že přibrala a chystá se pohltit mámu, tátu a půl království k tomu. Lidé v tomto sci-fi dramatu jsou bez naděje, někdy dokonce zlí a protivní, ale snaží se dělat věci tak, aby byly takzvaně „great again“. A to přestože většina už na svět rezignovala, především ti talentovaní a privilegování, kteří již dávno zmizeli v internetových sítích.

 

27. 11. 2018 ve 20:00 ve VILE Štvanice

Miroslava Svolikova

TA ZEĎ SE POSPOJUJE SAMA A HVĚZDA PROMLUVILA, HVĚZDA TAKY NĚCO ŘEKLA

Překlad: Barbora Schnelle

Režie: Linda Dušková

Byla jednou jedna Evropa. Futuristické museum střeží památky ze zašlých časů. Teď je ovšem muzeum bez návštěvníků, jen tři podivné postavy hry, účastníci a výherci konkurzu, přicházejí, aby převzali úkol, na nějž napjatě čekají. O co se však jedná? Evropa snad byla kdysi dobrou myšlenkou, ale ve hře se z unie stává pouhá onie, fragment a přežitek čehosi, jehož původ a smysl je nejasný.

 

29. 11. 2018 ve 20:00 ve VILE Štvanice

Bonn Park

KŇOURÁNÍ MLÉČNÉ DRÁHY

Překlad: Petra Zachatá

Režie: Adam Skala

Vesmír se otřásá, země se chvěje a nikdo nemá možnost utéct. Donald Trump se omlouvá za období své vlády, Heidi Klum se nestydí za to, že přibrala a chystá se pohltit mámu, tátu a půl království k tomu. Lidé v tomto sci-fi dramatu jsou bez naděje, někdy dokonce zlí a protivní, ale snaží se dělat věci tak, aby byly takzvaně „great again.“ Subverzivně epochální a perverzně přihlouplý text bez věkového omezení promlouvá k divákům, kteří jsou připraveni se konfrontovat s přetížením dnešního světa, třídí odpad a neprodávají vlastní prarodiče na orgány.

 

Projekt vznikl za podpory Dozorčí rady DILIA a MHMP. Překlady her vznikly za podpory NČLF a Goethe Institutu.

Vstupenky v jednotné výši 150 Kč v síti Goout.net nebo na e-mailové adrese produkce@divadlo-leti.cz.