Maratón scénických čtení 3D 2018 je za námi

16.5.2018
Maratón scénických čtení 3D 2018 je za námi

V pátek 4. května 2018 proběhl na DAMU v rámci festivalu Zlomvaz osmý ročník projektu Agentury DILIA 3D - třetí rozměr dramatu.


V rámci letošního ročníku mezinárodního studentského festivalu Zlomvaz připravila agentura DILIA ve spolupráci s DAMU již osmý ročník projektu 3D – třetí rozměr dramatu. Během odpoledne 4. 5. 2018 byly formou scénického čtení na Katedře činoherního divadla DAMU představeny tři současné zahraniční hry.

Scénické čtení hry populárního nizozemského dramatika Jibbe Willemse Taxi (překlad Andrea Čermák Zbuzková) připravil Adam Skala.
Text Taxi je ovlivněný vlnou film noir. Když je krev otrávena láskou, narůstají na játrech tvrdé bulky. Temná noc, velkoměsto a lidé, kteří se setkávají ve špatný čas na špatném místě. O lásce, toxické, která sama sebe ničí zevnitř. Střílí se, nejen krysy. Retrospektivní mozaika příběhu na pomezí tarantinovské gangsterky s detektivní zápletkou a temně ponuré roadmovie, podkreslená hudbou a texty amerického jazzmena Cole Portera.

Druhým scénickým čtením byla v režii Barbory Maškové hra Iglú talentovaného hebrejského autora Yehezkela Lazarova v překladu Jany Sloukové.
Rafi miluje Lenni. Miluje ji, co si pamatuje. Od malička. A od malička ji chce chránit. Před čímkoliv. Před samotou, před násilnickým otcem a, když na to přijde, možná i před ní samotnou. Možná by se jim oběma vedlo lépe, kdyby se někam odstěhovali - třeba na Aljašku, třeba do iglú...

Závěrečné čtení patřilo německé dramatice, a to provokativní hře Evy Rottmann Mrtvá zvířata (překlad Tereza Vůchová) v režii Tomáše Loužného.
Žena najde na ulici opuštěného a promrzlého mladíka. Místo, aby pořád mluvila o pomoci potřebným, rozhodne se jednat a vezme mladíka k sobě domů. Nevadí, že nic neříká. Je tak roztomilý… moc roztomilý… a žena ho dost možná začíná milovat. A nejen ona. Proč ale ten cizí mladíček vůbec nepromluví? Dělá to úmyslně? Neskrývá nějaké tajemství? Anebo je možná dokonce nebezpečný…


Fotografie ze 3D naleznete zde.
foto (c) Michala Kášová

Projekt vznikl za podpory Dozorčí rady DILIA.