MY JSME TŘI (Drei sind wir, 2015)

Wolfram Höll

Překlad: Zuzana Augustová
Žánr: činohra
Obsazení: 3 muži, 2 ženy

Hra pro pět mluvčích:
Mladý muž
Mladá žena
Starší mluvčí – muži (Doktor, Dědeček, Strýc)
Starší mluvčí – ženy (Pekařka, Babička, Prababička)
Dany Daniel 

Hra pojednává o tématu, které je v naší společnosti značně tabuizováno: narození postiženého dítěte. Dítě mladého páru trpí trisomií, což znamená, že má namísto dvou tři chromozomy. Číslo tři je pro Höllův text vůbec symbolické: tři druhy trisomie, tři chromozomy a oproti tomu nejnáročnější první tři měsíce v životě zdravého dítěte, rodina jakožto tři lidé. Mladí rodiče se s dítětem vydávají do Kanady, kde si na ostrově pronajali dům. Vzkazy ve francouzštině (v překladu jsou i tyto části převedeny do češtiny) jejich domácího Danyho Daniela jsou jednotlivé části textu proloženy. V Kanadě navštíví rodinu rodiče, tedy prarodiče dítěte, strýc a prababička. Všichni kromě bratra matky však využijí návštěvy k cestě po Kanadě. Babička si poprvé v životě pustí kazety, které jí kdysi v Americe nahrál její muž, který směl jako spisovatel vycestovat z NDR na Západ, ona s jejich třemi dětmi však nikoli. Po letech zaslechne na nahrávkách neznámý ženský hlas a vzápětí se vydává na svou vlastní cestu po Americe.

Hra je rozdělena na pět částí podle ročních období. Děj začíná i končí jarem. A Jaro je také symbolické jméno dítěte, jehož život se odvíjí během jediného roku od jara do jara. Wolfram Höll však napsal nikoli realistický, ale poetický text, který strukturuje do krátkých rytmizovaných, fragmentárních řádků, graficky řazených do pěti sloupců. Hra není opatřena žádnými scénickými poznámkami a obsahuje jen minimum promluv v přímé řeči. Většina textu je epicky narativní, první mluvčí a současně otec podává jako vypravěč zprávu o životě na ostrově, uvozuje přímou řeč matky, doktora, pekařky, prarodičů a prababičky. Text je proložen refrény, které opakováním slov a sousloví vyjadřují vývoj dítěte, drobné změny v textu jsou pak známkou toho, že se tento proces obrací a zastavuje. Smrt je v textu jakoby vynechána, respektive je vyjádřena nepřímo, metaforicky, obrazem proudění a čerpání mízy ze stromu, na jaře, ale ještě na sněhu. A odchodem mladého páru z domu, který je opět „k pronajmutí“.

Hra My jsme tři získala ocenění Mülheimer Dramatikerpreis 2016, Literaturpreis 2017 Kantonu Bern a NachSpielPreis na Heidelberger Stückemarkt 2018 v rámci inscenace Valerie Voigt Firon v Burgtheateru. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.