Projekt scénických skic 8@8 oslaví své DesetiLETÍ

3.11.2015
Projekt scénických skic 8@8 oslaví své DesetiLETÍ

Projekt 8@8, jehož hlavním cílem je představit nejžhavější současné zahraniční i české divadelní hry, získal během let obrovskou popularitu. Jubilejní ročník navíc přináší překvapení: uvede texty, které čeští a zahraniční autoři napsali přímo pro něj. Horké novinky autorů, jakými jsou např. Viliam Klimáček, Esteve Soler, Kateřina Rudčenková nebo Saara Turunen, uvede Divadlo LETÍ 13. a 25. listopadu a 2. prosince ve Studiu Švandova divadla. Oslavy vyvrcholí 3. prosince Maratonem scénických skic.


Hlavním cílem projektu 8@8 je pravidelně představovat divákům i odborné veřejnosti zbrusu nové divadelní texty ve formě scénických skic. Jednotlivé večery cyklu koncipují tvůrci jako komorní skici k budoucím inscenacím. Nejde tedy o klasická scénická čtení, ale o zcela specifickou formu na pomezí čteného a inscenovaného divadla, která je natolik flexibilní, že umožňuje uvádět novinky řádově v měsících od jejich světové premiéry. Hlavním producentem je Divadlo LETÍ, na projektu se však podílí i Agentura DILIA a Švandovo divadlo.


„Agentura DILIA se snaží dlouhodobě podporovat a propagovat současnou dramatiku a cyklus scénických skic 8@8, na němž spolupracuje již deset let, zcela naplňuje tento cíl. Odborná veřejnost, především dramaturgové a režiséři si mohou ověřit jevištní kvality nové hry a případně jimi obohatit repertoár českých divadel, což se i hojně děje. Z dosud uvedených 86 textů se již 35 dočkalo řádné inscenace, samo Divadlo LETÍ už na svůj stálý repertoár zařadilo 12 her, které původně nastudovalo jako skici a několik textů si do svého programu vybral také Český rozhlas,“ říká vedoucí Divadelního a hudebního oddělení Zdeněk Harvánek.

 

Divadlo LETÍ na projektu spolupracuje kromě zkušených režisérů (Petr Štindl, Martin Františák, Michal Lang, Alice Nellis) i s mladší střední generací divadelníků (Daniel Špinar, Marián Amsler, Martina Schlegelová, Natália Deáková) a pravidelně nechává prostor i pro studenty DAMU a jiných divadelních škol, případně pro jejich čerstvé absolventy (Jan Holec, Adam Svozil, Josef Kačmarčík), pro které je projekt obohacujícím setkáním se současnou dramatikou a zároveň možností vyzkoušet si bezbolestně a beztrestně některé inscenační postupy.

„Projekt 8@8 je v kontextu České republiky výjimečný a za deset sezón zaznamenal řadu úspěchů: objevil pro česká divadla nové autory, představil mladé herce, režiséry i scénografy, našel si početné publikum, a konečně zaznamenal i ohlas odborné kritiky, což u jednorázových projektů tohoto typu nebývá obvyklé. Ve výroční desáté sezóně v rámci oslav DesetiLETÍ jsme si tedy dovolili exkluzivní překvapení. Oslovili jsme autory, kteří s LETÍ v předchozích letech spolupracovali, s výzvou Nedávejte nám dárek, napište nám hru!,“ doplňuje Marie Špalová.

 

V rámci DesetiLETÍ 8@8 bude 13. listopadu v režii Adama Svozila uvedena scénická skica hry Silent House Radmily Adamové, jejíž text Holky Elky uvedlo LETÍ ve své první sezóně. 25. listopadu představí mladý režisér Jan Holec noirovou bio detektivku s názvem Satanovy dcery, kterou pro LETÍ napsal matador slovenské dramatiky Viliam Klimáček. Svůj debut naopak zažije mladý autor a zároveň dramaturg Divadla LETÍ David Košťák. Jeho hru Taxistyx bude 2. prosince režírovat Martina Schlegelová, společně s textem Přízrak obyčejnosti mladé finské dramatičky Saary Turunen, jejíž hru Králíček mělo LETÍ několik let úspěšně na repertoáru. Oslavy desátého výročí završí 3. prosince Maratón scénických skic, kde se v režii Natálie Deákové, Ivo K. Kubáka, Jana Holce a Martiny Schlegelové představí narozeninové dárky od autorů Ivety Horváthové, Esteve Solera, Kateřiny Rudčenkové, Heleny Eliášové a Ondřeje Novotného.

 

Rezervace na adrese pr@divadlo-leti.cz

 

PROGRAM DesetiLETÍ 8@8


13.11. ve 20:00 ve Studiu Švandova divadla
Radmila Adamová: SILENT HOUSE
Režie: Adam Svozil

Lynchovsky hororová groteska mladé brněnské autorky vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.

Šest postav uvězněných v tajemném hotelu Silent House hledá cestu ven. Ven z hotelu, ven ze svých životů. Jsou schopni téměř všeho.

Hotel Silent House. Pokud se zúčastníte wellness pobytu v našem hotelu, zmáčkněte na číselném displeji vpravo jedničku, pokud se zúčastníte semináře Sexuální život trobrianďanů pro studenty VŠ, zmáčkněte dvojku, pokud jste účastníkem manažerského kurzu Vedení a vůdcovství, zmáčkněte trojku, pokud se zúčastníte meditačního kurzu Tempo šneka, zmáčkněte čtverku, pokud se zúčastníte Terapie pro vyhořelé, zmáčkněte pětku, pokud se zúčastníte Seance život po životě, zmáčkněte šestku. Vítá vás Silent House, váš osobní ostrov klidu uprostřed Prahy.

 

25.11. ve 20:00 ve Studiu Švandova divadla
Viliam Klimáček: SATANOVY DCERY

Režie: Jan Holec

 

Noirová bio detektivka nejhranějšího slovenského autora vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.


Sú tri druhy kriminalistov. Prví vyšetrujú vraždy, politickú korupciu a veľké prípady. Druhí majú na starosti drogy, lúpeže a prepady bánk. A tretia skupina robí na rozšliapaných keksoch.

 

Je deštivý den, k nebi se v komiksových bublinách vznášejí ozvěny výbuchu a detektiv Tony odhalil první stopu v podobě rozšlapaných müsli tyčinek. Zdánlivě nevinný přestupek je však ve světě zmutovaných potravin, kde salám hraje dechovku a celozrnný chléb recituje Vrchlického, pouze první indicií k případu, který je ještě temnější než obsah složení energetického nápoje.

 

2.12. ve 20:00 ve Studiu Švandova divadla
David Košťák: TAXISTYX
Režie: Martina Schlegelová


A ono nám to nedá a stejně se vytrácíme z domovů kvůli důvodům tak přízemním, že čas plyne rychleji. A kořeny stesku v nás klíčí jako nesklizené brambory. Lochtají nás na dně Achilovy paty. Koloběh vlastních vin a dědičný hřích, který jsme si objednali na dobírku.

 

Vztah matky a dcery napříč světelnými lety očima debutujícího mladého autora. Poetická hra o různých formách nepřítomnosti vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.

 

Saara Turunen: PŘÍZRAK OBYČEJNOSTI
Překlad: Alžběta Štollová
Režie: Martina Schlegelová


Co když člověk nenávidí svou vlastní zem? Co když nenávidí svůj domov? Co když nenávidí sám sebe? Co může v takovým případě dělat? Kam může v takovým případě jít?

 

Hrdý buď žes Fin. Tragikomická zpověď mladé finské dramatičky, o hledání ideálního ostrova pro své vlastní já.  Autorčina cesta z domova napříč kulturami s cynickým nadhledem vyvrací verše Johna Donna, že „žádný člověk není ostrov sám pro sebe“. Hra vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.

 

3.12. v 18:00 ve Studiu Švandova divadla

MARATÓN 8@8

Iveta Horváthová: STABAT MATER 1815 – 2015
Režie: Natália Deáková


Úrodná půda a ohybná ratolest. Nacházíme oprávnění pro svou troufalost, přicházíme s něčím tak obyčejným, jako jsou „ ženy svých můžu“.

 

Hypnoticko – hysterický – sexuálně diferencovaný – (fe)male - mysteriózně a materialisticky pojatý –genealogický - pražský (Praha matka měst) - manifest: STABAT MATER z pera slovenské autorky Ivety Horváthové vznikl jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.


Ondřej Novotný: PEVNINY (my body)
Režie: Ivo Kristián Kubák


Všude voda. Řízený bouře. V těchdle místech bejval gotickej most, ostrůvek mezi náhonem a řekou, na kterém herci, básníci a akademické veličiny bydliti ráčily. Řekni láska doprdele.

Nemůžeme tvrdit, že jsme tuhle apokalyptickou průtrž nečekali. Že nás nikdo nevaroval. Jen nějak nikdo nepostavil Archu. Tak se pohupujeme na krách a zuby nehty se držíme těch posledních ostrovů v nás. Hra mladého českého autora Ondřeje Novotného vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.


Esteve Soler: NOVÝ RUKOPIS
Překlad: Alžběta Kroupová, Tereza Melicharová
Režie: Martina Schlegelová

 

Talent a inspirace za lidové ceny. 10 dkg námětu jen za 31.90,-  Kafka na řeznickém špalku v podání katalánského dramatika Esteve Solera. Krátká absurdní hra vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.


Helena Eliášová: POUŽITÍ
Režie: Martina Schlegelová

Opravdový chlapi už neexistujou. Nebo už jsou trvale ustájený jinde, takže vlastně stejně neexistujou. No, to je jedno. To už je pryč! Ona to všechno zvládne sama a vychová správnýho člověka.

 

Někdo chce lásku, někdo vztah, ale všichni shodně chtějí chlapa. Pokud možno podle svých představ. Tragikomická hra o kolezích z redakce lifestylového časopisu a jejich marném hledání vysněného muže, vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.

 

Kateřina Rudčenková: ŠTVANICE
Režie: Jan Holec

Stydím se za to, ale svět mě dokáže zaujmout jedině v případě, že cítím nějaké erotické rozechvění
Buď k vám mám erotický vztah, nebo mě vůbec nezajímáte.

 

Prchlivé setkání ostrovana a ostrovanky, kteří ještě nenarazili na pevninu. Sólistická romance vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.