Williams Tennessee


:


Autor více než 35 divadelních her, několika filmů a kratších prací, dramatik spojený především s tradicí amerického jihu. Narodil se v Columbu v Mississippi jako Thomas Lanier Williams v rodině jižanské krásky a doma obvykle opilého a hrubého obchodního cestujícího. V souvislosti s otcovou prací se rodina brzy přestěhovala do St. Louis. Williams šel na univerzitu v Missouri, ale po dvou letech ji opustil a otec mu našel práci v obuvnické dílně, kde se seznámil se Stanleyem Kowalskim, předobrazem mnoha postav ze slavných Williamsových dramat, který byl velmi atraktivní, u žen oblíbený a především nesrovnatelně méně komplikovaný než Williams. Ten byl jako dítě velmi neduživý a často nemocný. Poznamenala ho neustálá přítomnost ochranné ruky, kterou nad ním držela jeho matka, i odcizení od otce. Znechucen příliš tvrdým světem chlapců se přimkl ke své sestře Rose, jež trpěla narůstající mentální nestabilitou (schizofrenií), která o několik let později vyvrcholila, a Rose se tak stala jedním z posledních pacientů, jimž byla provedena lobotomie.

Rok nato odešel Williams (který také často propadal depresím a nervovým kolapsům a školu tak ukončil po přerušení až ve svých sedmadvaceti letech) do New Orleansu, do něhož později situoval jednu ze svých nejznámějších her Tramvaj do stanice Touha (A Streetcar Named Desire, 1947). Zde si změnil jméno na Tennessee a stal se součástí zdejšího světa homosexuálů. Skrývaná či potlačovaná sexuální orientace je také jedním z hlavních témat jeho dramat. Jeho hry o pravdě, iluzích a vztazích mezi lidmi se hrály v místních divadlech. První cenu získal za sbírku aktovek nazvanou American Blues, ale první skutečný úspěch přinesla až hra Skleněný zvěřinec (The Glass Menagerie, 1945). Následovala ještě slavnější, již zmíněná Tramvaj do stanice touha, za niž získal Pulitzerovu cenu. Známé jméno i finanční částka s cenou spojená mu umožnily cestovat, koupit si dům na floridském Key Westu, kde později vznikala většina jeho dalších her a žít poklidně s partnerem Frankem Merloem. V následující náročné dekádě, kdy uvedl každé dva roky na scénu novou hru, vznikla další Pulitzerovou cenou ověnčená hra Kočka na rozpálené plechové střeše (Cat on a Hot Tin Roof, 1955).

Celá léta byl nervově nevyrovnaný Williams závislý na nejrůznějších drogách, které mu pomáhaly jak tvořit, tak odpočívat. V šedesátých letech začal ztrácet své postavení slavného dramatika vlivem celkového vyčerpání znásobeného smrtí životního partnera a nástupem nové generace dramatiků. I přes stále sílící soudobou kritiku, která jeho hry odsuzovala především pro obsažené prvky násilí a sexuální podtext, psal stále dál. Když se zdálo, že se navrací jeho původní úspěch a obliba, náhle zemřel 23.2. 1983, kdy se nešťastnou shodou okolností udusil víčkem od láhve s tabletami. Jeho hry jsou uváděny v mnoha zemích a vznikají podle nich neméně úspěšné filmy.  

Texty Tennesseeho Williamse, které má DILIA k dispozici: Skleněný zvěřinec, Tramvaj do stanice Touha, Kočka na rozpálené plechové střeše, Sestup Orfeův, Léto a Dým, Rodím se v plamenech, vzkřikl pták Ohnivák, Vytetovaná růže, Královská cesta, Noc s leguánem, Manželství v záběhu, Království boží na zemi, Trochu kalu, trochu jasu, Sladké ptáče mládí, Báječná neděle v parku Creve Coeur, Hra o dvou postavách, Šaty pro letní hotel.