Farr, David (Velká Británie)

*(1969)
<?php echo $this->item->title; ?>

K dnešnímu dni je autorem více než desítky původních divadelních her, adaptací a filmových scénářů. Nejúspěšnější zatím zůstávají Brýle Eltona Johna - podle autorské asociace nejlepší regionální hra roku 1997. Premiéru režíroval ve Watford Palace Theatre Terry Johnson a nakonec s ní zakotvil v Londýně. Text je vystavěn na reáliích z historie Watford FC. Protože je Farr vášnivý fotbalový fanoušek, měl všechny potřebné informace v malíčku. Brýle Eltona Johna byly doposud přeloženy do osmi jazyků.

Z dalších Farrových her jmenujme variaci na biblický příběh Ježíše Krista Narození (Nativity), kterou režíroval v londýnském divadle Young Vic. Zvláštní konfrontaci současného a středověkého světa se snažil zachytit v moralitě Noc s duchem. David Farr si ze svých her nejvíc cení Show Dannyho Crowea (The Danny Crowe Show), která měla premiéru v roce 2001 v režii Dominica Hilla v londýnském The Bush Theatre.

Podstatnou část Farrových her tvoří volné adaptace klasických předloh. Tak vznikly Zločin a trest v Dalstonu (Crime and Punishment in Dalston), ve kterém se Dostojevského příběh přenáší do bohaté černošské čtvrti, Kafkův Proces (The Trial), který Farr dramatizoval pro londýnské Národní divadlo v roce 2004. Autorsko-režijním počinem Davida Farra byla adaptace Gogolovy proslulé komedie Revizor z OSN (The UN Inspector).

Poslední Farrovou hrou je divadelní adaptace slavného dánského filmu Hon s Madsem Mikkelsenem.