Butterworth, Jez (Velká Británie)

*(1969)

Narodil se v Londýně do umělecké rodiny – jeho bratr Steve působí jako významný divadelní producent, jeho další dva bratři Tom a John-Henry jsou spisovatelé. Ve své tvorbě se Jez Butterworth přiznává k vlivu Harolda Pintera.
Výrazně na sebe upozornil již svou prvotinou Mojo, která byla v roce 1995 uvedena na scéně The Royal Court Theatre. Butterworthův celovečerní debut získal hned několik cen - Olivierovu cenu za nejlepší novou komedii nebo cenu George Devina a deníku Evening Standard pro nejslibnějšího mladého dramatika. Autor svou hru také přepsal do podoby filmového scénáře, který měl původně natáčet Jan Svěrák. Film byl nakonec pod názvem Nevěsta přes internet režírován samotným autorem a v hlavních rolích se např. objevila Nicole Kidmanová.
I další jeho hry na sebe upoutaly značnou pozornost a získaly prestižní ocenění na domácích britských scénách i v zahraničí. Mezi jeho nejúspěšnější hry patří Jeruzalém, který – mimo jiné – získal Evening Standard Theatre Award či Critics' Circle Theatre Award a který byl v USA nominován na Tony Award.
V roce 2012 novou sezónu Royal Court Theatre zahájila jeho hra Řeka. O pět let později uvedlo totéž divadlo jeho poslední titul, Převozník v režii Sama Mendese. Ta se stala nejrychleji prodávající hrou divadla Royal Court Theatre v historii. Většina britského tisku ji ocenila pěti hvězdami. Přestože hra pojednává o třeskutém tématu irské snahy o nezávislost a samozřejmě vyvolala kontroverzní reakce, The Irish Times zhodnotily, že dialogy "neobsahují nic, co by neladilo". Hra získala mj. Tony Award a prestižní Olivierovu cenu.