Wilder, Thornton (USA)

Thornton Wilder (17.4.1897 v Madisonu - 7.12.1975 v Hamdenu)
Thornton Wilder je díky své Dohazovačce a Našemu městečku asi nejuváděnějším americkým dramatikem. Kromě divadelních her psal i prózu, za román Most svatého Ludvíka krále získal v roce 1927 prestižní Pulitzerovu cenu. Narodil se v USA, ale dětství prožil v Číně, kde byl jeho otec konzulem. Vystudoval universitu v Yale a první hru napsal již za studií, jmenovala se The Trumpet Shall Sound (A? zazní trubka). Kromě původní tvorby upravoval Wilder i hry starších autorů jako byl Johann Nepomuk Nestroy, jehož hra Chce si tropit žerty se stala předlohou pro populární Dohazovačku, na motivy které zase vznikl muzikál Hello, Dolly! Úspěch zaznamenal i s další hrou - The Skin of Our Teeth (1942, Jen o chlup, česky 1947), vyprávějící o věčně stejných chybách, které lidstvo provázejí od počátku jeho existence. Za tuto hru dostal další Pulitzerovu cenu, v pořadí již třetí. Nejznámější a nejhranější Wilderovu hrou zůstává Naše městečko, divadelní meditace na téma života a smrti.

Thornton Wilder je autorem například těchto divadelních her:


Naše městečko (Our town, 1938) - k dispozici v DILIA, Jen o chlup (the Skin of Our Teeth, 1942) Dohazovačka (The Matchmaker, 1954) – k dispozici v DILIA, Childhood (1960) · Infancy (1960) The Alcestiad (1977)

Nastavení cookies
Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookies podle kategorií, v souladu s vlastními preferencemi. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookies můžete ovlivnit, jak stránky fungují a jaké služby jsou Vám nabízeny. Více informací o našich zásadách používání souborů cookies

Funkční cookies
Tyto cookies jsou nezbytné pro fungování našeho webu a všech funkcí, které nabízí a není možné jejich účel a zpracování odmítnout.

Analytické cookies
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování našeho webu. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají náš web. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým náš web funguje, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu.

Preferenční cookies
Tyto cookies umožňují, aby si náš web zapamatoval preference daného uživatele a mohl se mu přizpůsobit.
Uložit vybrané
Přijmout vše
Odmítnout vše