VON DEN BEINEN ZU KURZ (2010)

Katja Brunner

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra
Obsazení: variabilní

Pozorujeme rodinu: otec, matka, dítě. Bezejmenní. Měšťáci. Zaměnitelní.
Všechno by mohlo být ideální. Ale něco se pokazí. Hodně pokazí. V den, kdy se narodí dcera se jí otec stává posedlým. Pro dceru je otcova "bezmezná láska" součástí jejího každodenního života a vyčleňuje ji stále víc a víc ze společnosti. Pro matku se dcera brzy stává konkurentkou, zlodějkou jejího manžela. Hlasy z vnějšku nám představují možné situace: narození, první útok, návštěva zoo, narozeniny dítěte, návštěva u lékaře, sebevražda. Sledujeme rychlé změny chování, emocí, záchvaty moci a bezmoci zúčastněných osob. Surrealistické situace extrémního fyzického a psychického násilí se přelévají z okruhu rodiny i do společnosti. Pokud se dítě neformuje dle přání a tlaku rodičů, zůstává pro ně cenné? Terapeutický rozhovor se později zvrhne v dceřinu obhajobu osudového vztahu s otcem.

 

Působivý dramatický debut mladé dramatičky Katji Brunner Von den Beinen zu kurz nás zavádí jazykem ostrým jako břitva do fatálně tísnivého světa „Otec-Matka-Dítě“ a odhaluje temné hlubiny lidské vášně.

 

Inscenace hry Von den Beinen zu kurz byla pozvána na přehlídku nejlepších německojazyčných inscenací Mülheimer Theatertage 2013.

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.