MALÁ DOMŮ

Michaela Doleželová, Roman Vencl

Žánr: sportovní crazy komedie
Obsazení: 5 mužů, 1 žena

Fotbalová komedie, která hraje první ligu.

 

Fotbalovému týmu, hrajícímu nejvyšší soutěž, hrozí pád do druhé ligy. Aby hráči odvrátili tuto hrozbu, musí splnit nemožný úkol – porazit v posledním zápase sezóny tým, který hraje o první místo tabulky. Představenstvo klubu dává trenérovi nůž na krk a chce, aby za každou cenu dovedl mužstvo k výhře. Jenže to se snadněji řekne, než udělá. Těžko můžete uspět, když váš kádr táhne přestárlý kapitán hrající poslední zápas v kariéře a obranu řídí syn majitele klubu, který umí sotva kopnout do balónu a myslí si o sobě, že je David Beckham. A aby toho nebylo málo, tak osudný zápas bude, poprvé v nejvyšší soutěži, pískat ženská rozhodčí. V takovém případě nezbývá, než vymyslet taktiku, která nemá s fotbalem společného zhola nic. Stačí vybrat obětního beránka, který bude ochoten dostat rozhodčí do postele, a kdyby i to bylo málo, ještě je v záloze plán B – udělat z hráčů herecké hvězdy, které umí nafilmovat celou škálu pádů a zranění tak, že by jim to zbaštil i Dustin Hoffman…

 

Děj hry se odehrává během již zmíněného posledního utkání sezóny. Divák se prostřednictvím flashbacků teprve postupně dozvídá, co tomuto zápasu předcházelo, a blíže se seznamuje s jednotlivými postavami. Tři herci hrají dvě fotbalové jedenáctky, nechybí komentátor zápasu, zákulisní třenice, standardní situace, ani zpomalené záběry, zkrátka vše, co k pořádnému fotbalu patří. 

 

Malá domů je komedií, která vznikla speciálně pro bratislavské Divadlo v podpalubí. Stala ve však tak úspěšnou, že se autoři rozhodli vytvořit i verzi adaptovanou do prostředí české nejvyšší fotbalové soutěže. K tomuto účelu použili týmy Baníku Ostrava a Sparty Praha. Hra je však koncipována tak, aby se dala snadno přizpůsobit potřebě inscenátorů a stala se lokální komedií, která jakoby byla napsána přímo pro daný soubor či divadlo. Stačí jen, dle potřeby, pozměnit názvy obou týmů, případně upravit i jména jednotlivých hráčů a rázem máte komedii, která umí být „doma“ takřka kdekoliv. Jednoduchými dramaturgickými zásahy se dá hra adaptovat také na úroveň druhé či třetí ligy.     

 

Michaela Doleželová aRoman Vencljsou absolventy činoherního herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Divadelní hry píší společně od roku 2006, kdy vznikla jejich prvotina Výročí. Zpočátku psali pouze pro potřeby vlastní divadelní společnosti, ale v současné době jsou jejich texty poptávány různými divadly v České i Slovenské republice. Na svém kontě mají několik divadelních komedií a další chystají. Jejich zatím nejúspěšnější hra Když se zhasne se stala nejuváděnější českou komedií roku 2012, kdy se během jediné sezóny dočkala hned pěti různých nastudování. Autorsky spolupracují např. s Moravským divadlem Olomouc, s Městským divadlem Zlín, Slezským divadlem v Opavě, nebo s bratislavským Štúdiem L+S.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.