PLEJTVÁK

Milan Šotek

Žánr: komedie
Obsazení: 4 muži, 2 ženy

První polovina 90. let 19. století. Byt doktora Struny na pražském nábřeží. Vkusně a zámožně zařízený interiér připomíná díky klenutému žebroví břicho velryby.

Doktor Struna, český vlastenec, přispěje zásadním dílem na zakoupení kostry plejtváka myšoka pro právě budované Národní muzeum. Po řadě eskapád – kosti plejtváka je nutno odmastit v nedaleké Ringhofferově továrně – má být skelet konečně umístěn do nové budovy. Tu za Strunou přichází prostředník ředitelství muzea, Malajel, s neradostnou zprávou: kostra se do muzea nevejde, je třeba ji zkrátit o sedm ocasních obratlů. Začíná boj mezi Strunou a Malajelem o sedmero obratlů. Vedlejší dějová linka se pak točí kolem komponování oslavné „Ódy na plejtváka“ a vztahu Strunovy služtičky k mladíkovi Karuzelskému, jenž vlastnoručně pohání druhou pražskou senzaci roku 1893 – kolotoč na Královských Vinohradech (dnes známý jako kolotoč na Letné).

 

Struna  Počkejte! Češi si postaví muzeum, a nevejde se do něj velryba?

Malajel  S velrybou v našich podmínkách nikdo nepočítal.

Struna  To tam chcete zavěsit kostru kapra?

Malajel  A proč ne?

Struna  Kostru kapra má každoročně půlka národa na talíři.

Malajel  No co, jezdili by se na ni dívat Norové!

 

Hra realizovaných metafor české malosti a uměleckých kompromisů (do Národního muzea, jen když se zbavíš obratlů). Aluze jonášovské i mefistofelovské. Téma „zprznění“ se podepíše také na formě hry – odtud podtitul „hra, jíž chybí sedm obrazů“. Autor vychází z historických událostí, avšak nakládá s nimi velice volně, některé zcela pomíjí, jiné dramaticky zhutňuje. Plejvák je první celovečerní hrou Cabaretu Calembour (premiéra 19. února 2013 na malé scéně Studia Ypsilon v autorově režii).  


Hra získala 2. místo v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2012.


Hra Plejtvák získala Cenu Alfréda Radoka za nejlepší původní českou hru roku 2013. 


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.