PESACH / PŘEKROČENÍ (PESACH / PASSAGGIO, 2001)

Laura Forti

Překlad: Irena Novotná
Žánr: hořká komedie
Obsazení: 1 muž, 3 ženy

Děj se odehrává o svátku Pesach. U matky se sejdou tři děti – dcera Nora a Betta, syn Giorgio, má přijít i vnuk Nino. Na první den židovských Velikonoc připadají také Ninovy narozeniny. Ten se však na večeři neukáže, dá přednost kamarádům a drogám. Neobjeví se ani otec, který je v lázních.
       Vztah matky a potomků není ideální, a ač všichni hledí prokázat opak, snaha jim vydrží sotva pár replik. Matka s nimi vede boj v domnění, že je přetvoří k obrazu svému. Je židovka, k židovství se hlásí pouze nejmladší dcera Betta, ta se zajímá o svůj původ, hledá. Hledá i její bratr Giorgio, který se obrací k buddhismu. Nora se zase chytá skleničky a životní prohry utápí v alkoholu. Osudy rodiny proťaly dějiny 20. století, minulost je vepsána i v postojích hrdinů. Oslava, která má stmelit, jen prohlubuje propasti. Ukazují se nepříjemné pravdy - jsou vyřčeny. Vzduch se projasňuje a v závěru nastává zklidnění.

 

Laura Forti píše s jistotou, s nadhledem, dialogy mají spád, vtip. Za hru Pesach získala v roce 2001 cenu Premio Betti; inscenována je s úspěchem například ve Francii a v Německu.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.