LÉČBA BOLESTI (Terapia antidolore, 2004)

Laura Forti

Překlad: Irena Novotná
Žánr: činohra
Obsazení: 2 muži, 4 ženy

       Laura Forti umístila děj hry do nehostinných prostor nemocnice. U lůžka umírajícího otce se scházejí jeho tři potomci a ve stínu smrti rekapitulují své životy. Lékařka Gina se právě vzdala důležitého projektu v Africe, syn Lele žije nelehké období, protože ho nechala žena. Giulia zase vyměnila lásku k divadlu za úspěch a píše povrchní soap opery. Nevyhnou se vhledu do minulosti, trápí se dávnými křivdami, obviňují se a brání se tomu převzít zodpovědnost za svá jednání.
       Otec dostává silné dávky morfia. Ale než se naplno projeví účinek tišícího prostředku, prozradí, že má mladou přítelkyni z Kosova. A jako by to nebylo málo, dívka je těhotná. Nenadálé odhalení všechny zaskočí – ukazují své pravé já, jsou přinuceni ohlédnout se za sebe a postavit se čelem budoucnosti. Teprve ve chvíli, kdy otec umírá, se osvobozují a dospívají.
 

       Laura Forti zkoumá smrt, strach i bolest z různých úhlů pohledu. Neveselé téma však uchopuje se sobě vlastní obratností i vtipem a tragické chvíle prostřídává bravurně s těmi komickými.

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA. V případě konkrétního zájmu o inscenování může DILIA zprostředkovat vypracování překladu.