SATANISTERNA (Satanisterna, 2009)

Carina Rydberg

Žánr: činohra
Obsazení: 2 muži, 2 ženy

    Uznávaná švédská spisovatelka Carina Rydbergová napsala svoji první divadelní hru přímo na objednávku divadla Stadsteatern v Göteborgu, kde se Satanisti s velkým úspěchem hrají od února letošního roku. Rydbergová se ve hře podobně jako ve svých románech zabývá temnou, zlou stránkou člověka, proviněním, trestem a možností odpuštění.
    Jednadvacetiletá Ursula se v baru seznámí se stejně starým hudebníkem Peterem, začne s ním chodit a zdá se, že je konečně šťastně zamilovaná. Peter ovšem jejich vztahem cosi umíněně sleduje. Na rozdíl od Ursuly si totiž pamatuje, že se spolu jako malí jedno léto kamarádili – Ursula ale vzpomínky na dětství vytěsnila, protože byla onoho léta znásilněná. Peter (pachatel násilného činu) i jeho rodiče (otec – iniciátor násilného činu a matka – náhodná svědkyně) tak s Ursulou okamžitě chtějí navázat kontakt, nicméně každý z jiného důvodu: Petr, aby se pokusil dosáhnout odpuštění a smíření, otec proto, že ho Ursula vzrušuje, a matka proto, že navzdory všemu manžela miluje a obává se, že by ji mohl opustit.
    Rodina je vykreslená jako „sekta“, která se prostřednictvím každodenních rituálů snaží udržet tajemství ukryté co nejhlouběji a naučit se žít se strašlivými vzpomínkami. Ursula se podruhé stává jejich nic netušící obětí, ovšem ne jedinou. Hra se neodvíjí chronologicky, nýbrž retrospektivně. Jednotlivé výstupy v podobě krátkých flashbacků jsou zpřeházené, vytvářejí skládačku a drží tak diváka v napětí až do konce.

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.