JEŠTĚŘI

David Drábek

Obsazení: 8 mužů, 6 žen

   „Onehdy jsem si velmi pozorně prohlížel svoje biologický hodiny. A něco jsem našel. Moje biologický hodiny maj zezadu nápis MADE IN CHINA.“
   Nový muzikál dramatika Davida Drábka a jeho spolupracovníků - hudebníka Darka Krále a textaře skupiny Sto zvířat Tomáše Belka. Komediální muzikál, který myšlenkově navazuje na velmi úspěšnou Drábkovu hru Akvabely, vypráví příběh bývalých spolužáků ze základní školy, kteří se znovu setkávají po dvaceti letech. Ignác má dnes spoustu žen a spoustu dětí. Richard problémy s nadváhou. Luďa v komunikaci se svou ženou. Matylda stále hledá signál. A bratři Klenotičové jsou gauneři. Ten první z nich, Pan Červený, umírá na rakovinu a ten druhý, Pan Zelený, mu chce splnit vysněné přání - uskutečnit se spolužáky z dramaťáku výpravnou show podle filmu Cesta do pravěku. Nezbývá jim nic jiného, než vyhledat dávného vedoucího z kroužku Lochmana, který nyní žije kdesi v obytné maringotce sám jen s třínohou kočkou, a s jeho pomocí se pokusit zrekonstruovat kultovní snímek. Cesta proti proudu evolučního času pod hlavičkou Karla Zemana je tak zavede nejen do období druhohor, ale nastolí především otázku, zda naši hrdinové, třicátníci, vesměs outsideři, kteří se dávno vzdali svých životních snů a nadějí, skutečně hibernují za sklem svých muzejních vitrín jako pravěké fosilie.
   Zvítězí v kultovní bitce stegosaurus nebo tyranosaurus? Kdo býval nejlepší Curro Jimenez? Proč má Ignácova matka kuchyň plnou mucholapek? Co se stalo s předsedkyní třídy? Chodil Kája do béčka? A kdo odhalí tajemství třínohé kočky? Jsme jen tenké vrstvy horniny? „Koukej valit na náš sraz, jinak mám to za podraz!“ Ještěři útočí!

Drábek po úspěšných Akvabelách uvedených v Klicperově divadle v režii Vladimíra Morávka přišel opět s emocionálně silnou, obrazivou výpovědí o našich životech. (Marie Reslová)

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.