AŠ...NAPRŠÍ A USCHNE (2007)

Michaela Doleželová, Roman Vencl

Žánr: komedie
Obsazení: 2 muži (jedna dvojrole) a 2 ženy + personál divadla

     Tato hra začíná koncem hry jiné, a sice závěrečnou scénou jakési komedie s židovskou tematikou a následnou „děkovačkou“. Vše se pak přesouvá do divadelního klubu fiktivního západočeského divadla Aš. Zde se u jednoho stolu potkávají protagonisté hlavních rolí Jiří Riško, Jana Plašilová a Viktoria Dančiaková (slovenská herečka), kteří zde hodnotí průběh premiéry. Jiří se pokouší udělat dojem na Viktorii, zatím co Jana se postupně opíjí a stává se tak katalyzátorem všech vzniknuvších bláznivých situací. Viktorie odchází domů a Jiří s Janou se pokouší vytratit zadním vchodem. Jana si ještě vymíní návštěvu ředitelny, aby pak před jejími dveřmi zarecitovala nepěknou básničku adresovanou panu řediteli. Druhý den ráno se oba probouzí v divadelní kostymérně a po té, co zjistí, že je svátek (1.května) propadají panice. Je jim jasné, že tu budou muset strávit celý den i noc. Společně řeší různé situace – hlad, jak rozdělit poslední tři cigarety, možnost úniku oknem, kam na záchod…apod. Vše je provázeno úryvky z autory vymyšlených her, které se inscenovali v Ašském divadle, a ve kterých oba naši hrdinové účinkovali. Jiří s Janou na ně přichází díky kostýmům a rekvizitám, které je obklopují. Dozvídají se na sebe spoustu zajímavých věcí, řeší se partnerské vztahy i profesní problémy. Nakonec se tak zaberou do svých radovánek, že si ani nevšimnou, když do kostymérny vrazí Viktoria, která si jde vzít vše potřebné na zkoušku, protože už je zase ráno…
     Hra „Aš…naprší a uschne“ je komedií, ve které převládá situační komika. Vyznačuje se originálním slovním humorem s prvky sarkasmu, cynismu a lehké ironie. Je zpestřená slovenštinou, kterou mluví jedna z hlavních ženských postav (Viktoria Dančiaková) a staví na neobvyklé zápletce a na prostředí, do kterého je tato zápletka umístěna (většina hry je situována do prostředí divadelní kostymérny/rekvizitárny).
   

     Michaela Doleželová a Roman Vencl jsou absolventy činoherního herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Divadelní hry píší společně od roku 2006, kdy vznikla jejich prvotina Výročí. Zpočátku psali pouze pro potřeby vlastní divadelní společnosti, ale v současné době jsou jejich texty poptávány různými divadly v České i Slovenské republice. Na svém kontě mají několik divadelních komedií a další chystají. Jejich zatím nejúspěšnější hra Když se zhasne se stala nejuváděnější českou komedií roku 2012, kdy se během jediné sezóny dočkala hned pěti různých nastudování a v roce 2013 se chystají její další uvedení v Čechách, ale také na Slovensku a v Polsku. Autorsky spolupracují s Moravským divadlem Olomouc, s Městským divadlem Zlín nebo s bratislavským Štúdiem L+S.

Inscenace této hry byla nominována na Grand festivalu smíchu 2008, pořádaným Východočeským divadlem Pardubice. Tento festival uvádí nejlepší komedie vzniklé za uplynulou divadelní sezónu.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.