CESTA ANEB LEKCE LÁSKY

Tecia Werbowski

Překlad: Anna Obermannová
Obsazení: 1 muž, 5 žen a hlasy mužů

Asi devadesátiminutová jednoaktovka pro 5 hereček, které mají představovat fiktivní společnou cestu dávno nežijících, ale kdysi slavných žen, Almy Mahlerové, Lou Andreas Salome, ruských spisovatelek Niny Berberové a Ireny Němirovské. Hlavní hrdinkou je pak současná zahraniční spisovatelka žijící v Praze.
   Hlavní hrdinka, žijící v malé garsoniéře pod Vyšehradem, má finanční potíže. Rozhodne se přivydělávat si průvodcovskými službami pro exkluzivní zákazníky. Dá si proto do listu Prague Post náležitý inzerát. Volají jí postupně vzácné dámy: Alma Mahlerová, která chce jet do Kaliště a Lou Salome do Příbora. Naše hrdinka všem vyhoví a zaveze své zákaznice do Mahlerova rodiště. Protože je však jeho muzeum zavřené, udělají si na zahradě piknik s chlebíčky a burčákem. Během tohoto veselého happeningu spadnou z těchto přiopilých dam všechny masky. Poté jedou vlakem do Příbora a během cesty si vyprávějí své životní příběhy. Toto intimní svěřování odhalí život, strasti, smutky a aspirace všech čtyř žen, které se nakonec octnou na pohovce pana Freuda u jeho rodného domu. Naše hlavní hrdinka tam leží také, ale bude to již nemocniční lůžko, kde ji hlas dr.Skamene ujišťuje, že operace slepého střeva, ačkoli byla komplikovaná, dopadla dobře. Hlas jejího přítele ji přivede do reality. Vysvětlí jí, že vše, co se stalo s Almou, Irenou a Lou, byl jen sen po narkóze.
   Nina Berberová a Irena Němirovská jsou spisovatelky ve Francii, Kanadě a USA velmi známé. Zajímavý je zde jejich protikladný vztah k otázce emigrace. Také Lou Salomé je známá jako milenka Rilkeho. Je to prototyp opravdové „ženské“ 20 století.
   Hra je adaptací knížky Teci Werbowské Revue Pragoise , která vyjde začátkem příštího roku v Ženevě v nakladatelství Metropolis.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.