ALMA A COSIMA

Tecia Werbowski

Překlad: Anna Obermannová
Obsazení: 2 ženy

   Asi hodinová jednoaktovka, do níž se započítává také hudební podkres z děl Mahlera, Liszta, Almy Mahlerové a Wagnera. Hrají dvě ženy – jedna stará, druhá asi 35 let.
   V Kolowratském paláci v Praze sedí dvě ženy: Alma Mahlerová a Cosima Wagnerová. Akce hry se děje kolem roku 2003. Obě dámy už samozřejmě nežijí, ale fiktivně zde čekají na rozhodnutí poroty Evropské unie, která má vyhlásit nejúspěšnější ženu 20. století. Obě protagonistky jsou nervózní. Každá z nich si představuje, že tuto cenu musí získat, protože si ji zaslouží. Toto očekávání je hlavním námětem dialogu mezi těmito dvěma zajímavými, ale silně egocentrickými osobami. Navzájem se nemají rády a kritizují jedna druhou – styl života, povahové vlastnosti. Ostrý dialog, místy komický, odhaluje postupně jejich život, aspirace, lásky, vztah k manželům i milencům a také jejich osobní tragédie. Hudba je velmi důležitou součástí hry, vlastně jde i o jakýsi souboj dvou skladatelských velikánů...
   V závěru slyšíme hlas osoby, která sděluje verdikt poroty. Obě ženy jsou vysoce oceňovány, ale přesto vyhrává paní Lou Andreas Salome za své zásluhy v psychoanalýze a literatuře. Je také prototypem moderní ženy. Naše protagonistky jsou zklamány a reagují rozčileně. Najednou se z nich stávají přítelkyně a ruku v ruce odcházejí ze scény.
   Alma a Cosima byla úspěšně hrána na konzervatoři v Montrealu.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.