BOŽÍ BOJOVNÍCI (The God Botherers, 2003)

Richard Bean

Překlad: Ester Žantovská
Obsazení: 2 muži, 3 ženy

Bydlím tady v takovym fakt tradičním jakože bungalovu, říká se tomu ibi. Vypadá úplně stějně jako domečky místních domorodců, až na to, že v tom mým je klimatizace, koberec a záchod.

Na odlehlé misi v jakési muslimské zemi, kde je nedostatek vody, ale zbraní až moc, se nudí humanitární pracovníci. Mladou, naivní a ne příliš inteligentní Lauru zaučuje její nadřízený, ex-hippie frajer Keith (který byl u všech významných konglitů počínaje Kambodžou), domorodci prahnou po značkovém oblečení, uklízečka Ibrahima s vášní pro mobily a sexy lodičkami pod burkou je těhotná a bojí se, že ji manžel zabije, pokud porodí holčičku - život zhýčkaných Evropanů a Američanů je konfrontován s rozpadajícím se světem, ve kterém se ocitli a kterému tak úplně nerozumí, stejně jako jim nerozumí domorodci.
Sympaticky politicky nekorektní, černá komedie  známého britského autora je brilantní, dobře napsanou studií nejen o humanitárních pracovnících, kteří na misích hledají východisko z nudy.  Text je v elektronické podobě k dispozici v DILIA.