TEPLOUŠ (Bent, 1980)

Martin Sherman

Překlad: Andrea Jochmanová
Obsazení: 11 mužů

Martin Sherman (nar. 1939) je dramatik a filmový scénárista, původem Američan žijící v Londýně. Za svou hru Bent získal v roce 1980 cenu Tony (Tony Award). Jedna z jeho posledních her Rose, rovněž s homosexuální tématikou, byla nominována na cenu Laurence Olivier Theatre Award za nejlepší novou hru v roce 2000. Shermanův Teplouš otevřel na jevišti zřejmě poprvé otázku homosexuální subkultury v prvních let Hitlerovy vlády.

Max a jeho přítel Rudy se jednoho rána stanou nechtěnými svědky zatýkání člověka spřízněného s okruhem Röhma, jenž byl téže noci popraven. Ještě téhož dne musejí utéct z Berlína, aby se během dvou dalších let pokoušeli několikrát získat falešné dokumenty a možnost odjet ze země. Po svém zatčení v Kolíně jsou přiřazeni do vlaku plného vězňů, jenž směřuje do Dachau. Tady nachází smrt Rudy. Max se setkává s již poučeným vězněm Horstem, který má na své vězeňské blůze našitý růžový trojúhelník. Maxovi se podaří pro sebe získat židovskou hvězdu a posléze se s Horstem v táboře znovu zkontaktovat. Shermanova hra je manifestací svobody a práva na odlišnou sexuální orientaci tváří tvář utlačování a ponížení. Snad nejslavnější scénou se stala scéna verbálního sexu – silně erotickým podtextem nabitého dialogu v tísnivých podmínkách koncentračního tábora.

Hra Bent vznikla v roce 1978. Prvního uvedení se dočkala v podobě scénického čtení v O´Neillově divadelním centru ve Waterfordu. Oficiální premiéra proběhla v roce 1979 na scéně londýnského Royal Court Theatre s Ianem McKellenem v titulní roli. Ještě v tomtéž roce se dočkala svého amerického uvedení v broadwayském New Appolo Theatre, kde v režii Roberta A. Ackermanna exceloval v titulní roli Richard Gere, o rok později pak přijal tuto roli Michael York. V roce 1996 připravil Sherman podle své hry i filmový scénář, zfilmovaný námět získal na festivalu v Cannes (1997) ocenění Prix De La Jeunesse.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.