TANEC NA KONCI LÉTA (Dancing at Lughnasa, 1990)

Brian Friel

Překlad: Ota Ornest
Obsazení: 3 muži, 5 žen

Současný irský autor Brian Friel nás ve své slavné hře zavádí do malé vesnice chudého kraje Donegalu, na konci léta roku 1936. Prostřednictvím vypravěče Michaela, který vzpomíná na své dětství, sledujeme osudy pěti osamělých, leč velmi vitálních a statečných sester, jeho maminky a čtyř tet. Ženy, žijící společně ve svém domku jsou svým naturelem velmi odlišné. Přestože jejich život je svízelný, spojuje je silné pouto soudržnosti a lásky. Po letech se do domácnosti vrací z Afriky jejich bratr Jack, původně katolický kněz, misionář, jenž pracoval dlouhé roky v osadě pro malomocné. Ukazuje se, že léty strávenými „mezi divochy“ zcela přijal jejich zvyky, mravy a náboženství. Za nejmladší ze sester, „svobodnou matkou“ Chris tu a tam přijíždí na návštěvu vášnivý tanečník a fantasta Gerry – otec malého Michaela.
    Je těsně před válkou, do vesnice již vtrhla průmyslová revoluce a její důsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Vesnice teď ale žije tradičními svátky Lughnasy, jež ohlašují čas sklizně, na kopcích hoří obětní ohně a doma se z rádia linou tóny taneční hudby...
    Tanec, který je příznačně obsažen už v názvu hry, prostupuje celým příběhem – ať už jako konkrétní fyzický projev, výraz souznění a komunikace, rituál, nebo jako symbol svobody a životadárné síly. Hra Tanec na konci léta, jejíž původní název zní Dancing at Lughnasa, proslavila autora Briana Friela na celém světě. Svou premiéru měla v roce 1990 v Dublinu, hned vzápětí byla uvedena v Londýně, kde získala hlavní cenu londýnských kritiků za nejlepší hru roku. V Americe se její inscenace stala nejúspěšnější broadwayskou produkcí sezony a obdržela prestižní ocenění Tony Award.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.