LÉČITEL (Faith Healer, 1979)

Brian Friel

Překlad: Ester Žantovská
Obsazení: 2 muži, 1 žena

„Vždycky jsem poznal, kdy to nebude fungovat“, říká kočující léčitel ve fascinující hře Briana Friela o víře a umění, ve které autor představuje divákovi tři postavy ve čtyřech monolozích.
    První a poslední patří Franku Hardymu, cestujícímu léčiteli, který se po té, co absolvoval úmorné štace ve Skotsku a Walesu, vrací do rodného Irska, aby zde načerpal nové síly. Druhý monolog, je vyznání jeho manželky Grace, která jeho géniovi obětovala své patricijské zázemí a společenské postavení. Je to portrét dívky z „lepší rodiny“, které kočovný život přinesl jak inspiraci, tak ponížení. Ten třetí, a z mnoha hledisek nejdokonalejší, je monolog šupáckého, ošuntělého agenta showbyznysu Teddyho, který tuto dvojici na cestách nikdy neopouští, a vlastně sám neví proč.
    Friel prostřednictvím těchto postav nejen kreslí obrazy venkova, jako je pohřeb mrtvě narozeného dítěte, setkání s opilými svatebčany a jiné (přičemž každá z postav tyto události popisuje ze svého hlediska, tedy jinak), ale zároveň se mu daří vytvořit rezonující metaforu lidské závislosti na případném nezdaru i strachu z přijetí v rodné zemi. Mottem hry je pak konstatování, že každý talent, ať už duchovní či umělecký, je současně prokletím i požehnáním.

  Text je v elektronické podobě k dispozici v DILIA.