ŠEST VÁŠNIVÝCH ŽEN (Six Passionate Women)

Mario Fratti

Překlad: Stanislava Kellnerová
Žánr: Hra o dvou dějstvích
Obsazení: 2 muži, 6 žen

Italo-Američan Mario Fratti, původně profesor italské literatury a divadelní kritik, je dnes známý jako úspěšný divadelní autor. Hra „Six Passionate Women“, jedna z jeho nejpopulárnějších divadelních představení, se stala předlohou k slavnému muzikálu Nine (Devět) inspirovaného Felliniho filmem 8 a ½  (Osm a půl).

 

        Jedná se o příběh umělce, až příliš nápadně připomínající život slavného italského režiséra Felliniho, nacházejícího se uprostřed tvůrčí krize. Nino, čtyřicetiletý režisér, připravuje nový projekt a inspiraci jako vždy hledá u žen, přesněji řečeno milenek, které ho neustále fascinují a u kterých nachází svou tvůrčí energii. Ale tentokrát ho jeho milenky a můzy zradí. S pomocí bohaté ovdovělé Američanky, feministky, se rozhodnou natočit svůj vlastní film s Ninem v hlavní roli (ovšem bez jeho vědomí) a využít jeho systematický sexuální voyaerismus. S pomocí skryté kamery ho přistihují v situacích, kdy na sebe prozrazuje velmi intimní věci. Během práce na svém novém filmu tráví spoustu času v posteli ve stavu totální impotence, kterou úspěšně skrýval před okolním světem. V okamžiku dokončení práce se však situace zásadně mění. Ve hře se střídají obrazy ukazující věčné drama lásky, zrady a žárlivosti. Všechno, co Nino dělá, je ve jménu umění. Všechny nejbližší osoby v jeho okolí žijí v těsných a místy  podivných a bolestivých vztazích, ze kterých nelze uniknout, protože Nino neustále natáčí nové a nové filmy. Sex, láska a nenávist jsou zajímavé i z pohledu měnícího se názoru na sex ve společnosti po zveřejnění skandálů amerického prezidenta Clintona.

 

        Hra, která kromě Broadwaye a Itálie byla uvedena v několika dalších zemích, je a byla přijímána s nadšením jak u kritiky tak u diváků.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA v překladu Kariny I. Havlů a v pracovním překladu Stanislavy Kellnerové.