ZIMNÍ KŘIŽOVATKA (La traversée de l´hiver)

Yasmina Reza

Překlad: Irena Novotná
Obsazení: 3 muži, 3 ženy

Zimní křižovatka je jednou z prvních her Yasminy Rezy. Premiéru měla v roce 1989.
    Odehrává se jednoho slunného září ve Švýcarsku. V horském penziónu pobývá šest osob, tři muži a tři ženy. Nejvýraznější postavou je Avner Milstein, který jako židovský chlapec prchl spolu s rodiči a sestrou Emmou z Rumunska. Nyní žije a podniká v Buenos Aires. Jeho sestra bydlí v Paříži, sourozenci se pravidelně scházejí na dovolené ve Švýcarsku. Další postavou je Suzanne a její třicetiletá dcera Ariane, dále pětatřicetiletý historik Balint, který zde sepisuje svoji první knihu, a konečně poněkud nudný a nerudný patron Kurt Blensk.
    Nejedná se o žádný „velký“ příběh, staví na drobnokresbě spletitých vztahů a pocitů. Protagonisté cosi hledají – u sebe i u druhých. Avner, náruživý chodec a milovník hor, není výjimkou, bilancuje dosavadní život. Je energický, kritický a kultivovaný, což některé popouzí, jiné naopak přitahuje. Zdá se, že mezi ním a Suzanne vzniká jakýsi vztah, spojenectví beze slov, nedojde však naplnění. Kurt Blensk je zakoukaný do Avnerovy sestry Emmy, té je však pouze pro smích. Balint je zas nešťastně zamilovaný do půvabné Ariany, která pro změnu nadbíhá Avnerovi. Jednoho dne s ním vyráží na horskou túru, z níž se vrací zcela okouzlena stárnoucím mužem. Avner si jí přitom příliš nevšímá, snad si její náklonnost ani neuvědomuje. Katalyzátorem děje se stane urychlený Avnerův odjezd, věci se dávají do pohybu.
    Zimní křižovatka je hrou čechovovského ladění, zajímavá proměnami vztahů, spojenectví, rivalit, lásek. Je v ní pnutí mezi touhou po naplnění a nostalgií lidí, kteří nemají materiální starosti a nejsou už nuceni o nic „bojovat“. Až „impresionistická“ hra nese všechny znaky autorčiny kultivovanosti a vnímavosti.

Upozorňujeme, že autorka ve většině případů nepovoluje amatérským souborům uvádět své hry. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.