HNUSNEJ FÍGL (A Nasty Trick)

David Foley

Překlad: Marie Procházková
Žánr: Činohra (detektivka)
Obsazení: 2 muži, 1 žena
Dekorace: luxusní byt v New Yorku

Bohatá a úspěšná návrhářka šperků Camille (kolem padesáti let) si na noc přivede pětadvacetiletého mladíka Billyho, se kterým se seznámila na jakémsi večírku. Před odchodem jí Billy oznámí, že jejich milování tajně natáčel. Chce ji vydírat, ale Camille se mu vysměje a zavolá muže z ochranky - třicetiletého Teda. Billy na něho však vytáhne pistoli. Od tohoto okamžiku je celý příběh vyprávěn podle schématu: „když - tak" (If /Then)  (jde o počítačový jazyk - programování - ten umožňuje rozdílné chování programu, v závislosti na specifikované logické podmínce, která je vyhodnocena jako pravda, či nepravda pozn. překl). kterým se řídí repliky jednotlivých postav.

Je to tedy jako s obsluhou počítače: když zmáčknete klávesu, otevře se určité okénko. Když zmáčknete jinou, otevře se jiné.

Z přivolaného ochránce Teda se vyklube Billyho komplic, který ho však po hádce s ním před očima zděšené Camille probodne nožem... A pak se již na nešťastnou ženu řítí jedna událost za druhou, aby se vzápětí dozvěděla, že všechno je jinak. Pak vše vyústí do překvapivého konce, kdy si Camille musí vybrat... Hra plná napětí – vlastně skoro detektivka - při tom všem nepostrádá humor.

  Text v anglickém originále je k dispozici v DILIA.