Kelly, Dennis (VB)

Kelly, Dennis

*1970

Britský dramatik.
Narodil se a dodnes žije v Londýně. Divadelní vzdělání získal na Goldsmith College. V divadle debutoval v roce 2002 hrou Bílé čuně (téhož roku uvedlo Soho Theatre). Průlom však znamenala až hra Debris z roku 2003 (v premiéře uvedlo divadlo The Latchmere); v roce 2004 hru uvedl také vídeňský Burgtheater. Po hrách Blackout (2003, premiéra v Soho Theatre) a Čtvrtá brána (2004, formou scénického čtení uvedlo Royal National Theatre) představil Kelly při inscenovaném čtení v divadle Young Vic hru připsanou souboru Paines Plough Usáma je hrdina (2004). V roce 2005 hru nastudovalo Hampstead Theatre. V roce 2005 se navíc Kelly představil také jako překladatel z němčiny Hauptmannovou méně známou hrou Róza Berndtová.

V roce 2005 působil Kelly jako rezidentní dramatik souboru Paines Plough, pro které napsal hru After the End. Jedna z autorových nejúspěšnějších her Láska a peníze byla uvedena v roce 2006 vRoyal Exchange v Manchesteru a následně v divadle Young Vic.

Hru Sirotci nastudovalo prestižní Traverse Theatre a světovou premiéru měla v roce 2009 v rámci Fringe Festivalu v Edinburghu. Úspěšná inscenace získala několik cen a dočkala se uvedení v londýnském Soho Theatre. I mimo Velkou Británii sklízí Sirotci ovace u diváků i odborné veřejnosti - v německy hovořících zemích byli například vyhlášeni nejlepší zahraniční hrou roku 2010 a dosáhli rekordního počtu uvedení.

V roce 2010 se Kelly vrátil do Hampstead Theatre, kde měla premiéru jeho hra Bohové roní slzy v hlavní roli s Jeremy Ironsem. Autor dosáhl doposud největšího úspěchu svou muzikálovou verzí textu Roalda Dahla Matilda. Inscenace měla premiéru v roce 2011 v Royal Shakespeare Company a následně byla přenesena na West End. Získala celou řadu ocenění, mezi jinými byla vyhlášena nejlepším muzikálem v rámci Evening Standard Awards, The Critics' Circle and Theatre Awards.

Dramatická tvorba Dennise Kellyho sklízí úspěch také v zahraničí, jeho hry byly mimo jiné uvedeny v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Holandsku, Polsku, České republice, Itálii, Austrálii, Japonsku, Spojených státech amerických, Kanadě atd. Kromě tvorby pro divadlo se Kelly věnuje také rozhlasové tvorbě. Velký úspěch slavil také jako scénárista seriálu BBC Pulling, který v roce získal British Comedy Award.


Synopse

USÁMA JE HRDINA

PO KONCI SVĚTA

SIROTCI

BOHOVÉ RONÍ SLZY

LÁSKA A PENÍZE

RITUÁLNÍ VRAŽDA GORGE MASTROMASE

TAKING CARE OF A BABY

HOLKY A KLUCI