BABIČKA ČERVENÉ KARKULKY DNES SLAVÍ NAROZENINY

Vít Peřina

Žánr: pohádka, loutková komedie
Obsazení: variabilní (optimálně 2 herci a 2 herečky s loutkami)

Text je autorskou variaci klasické pohádky o Červené Karkulce.

Do českých lesů se po sto letech opět vrátili vlci. Nejmladšího samce smečky navíc čeká jeho první mise, během níž si má získat respekt ve svém novém rajónu. Od starého šéfa smečky dostane za úkol sežrat člověka. V lese se ten samý den připravuje pod vedením starého hajného na myslivecké zkoušky mladý lesní adjunkt.  A stejným lesem toho osudného dne poprvé sama, bez rodičů, vyrazila i malá holčička, která získala své jméno podle červené čepičky – Karkulka.

Tři iniciační cesty trojice odlišných hrdinů (mladý vlk, začínající hajný a malá holčička) se protnou v bláznivém a dramatickém finále uprostřed lesa – v chaloupce, v níž babička Červené Karkulky právě oslavuje významné životní jubileum. Ta však určitě neočekávala, že svíčku na narozeninové bábovce bude sfoukávat s celou svoji početnou rodinou v útrobách vlčího břicha.

Text respektuje známou zápletku klasické pohádky, všechny jeho stěžejní motivy v něm divák rozpozná, nezřídka však v různých překvapivých variacích. Jelikož původní pohádka je komedií záměn a omylů, autor tento motiv výrazně posiluje. Divák se navíc konečně dozví, proč Karkulka setrvale nosí na hlavě čepičku. 

Vhodné pro děti od 5 let.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.