McDonagh, Martin (GB)

 

Martin McDonagh (narozen 26.3.1971 v Londýně)
Martin McDonagh se narodil irským rodičům žijícím v Londýně. Ve svých hrách se vrací na západ Irska, který už před ním svou tvorbou proslavil Jonathan Millington Synge svým Hrdinou západu. McDonagh zkombinoval groteskní syngeovské vidění světa se soudobou černou komedií plnou násilí, jeho “západ” není reálné místo, ale jakási vize neexistujího, drsného Irska plného rázovitých, pološílených figurek.
McDonaghova tvorba je členěna do dvou trilogií – Galwayská trilogie zahrnuje Krásku z Leenane, Lebku v Connemaře a Osiřelý západ, Aranská trilogie pak Mrzáka z Inishmaanu, Poručíka z Inishmoru a dosud neuvedené Banshees of Inisheer. Poněkud stranou pak stojí nejnovější hra, Pan Polštář, uvedená v britském National Theatre v roce 2003.
Martin McDonagh působil jako residentní dramatik divadla Royal Court, je nositelem četných divadelních ocenění, v roce 2006 získal za krátký film Six Shooter nejvyšší ocenění – Oscara.  Výběr z divadelních her Martina McDonagha: Kráska z Leenane (The Beauty Queen of Leenane, 1996) A Skull in Connemara (Lebka z Connemary, 1997) Osiřelý západ (The Lonesome West) - text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA Poručík z Inishmoru (The Lieutenant of Inishmore)– text je k dispozici v DILIA, Pan Polštář (The Pillowman, 2007)


Synopse

PORUČÍK Z INISHMORU

OSIŘELÝ ZÁPAD