RYBÍ KREV

Jiří Hájíček, Marie Špalová

Žánr: divadelní adaptace
Obsazení: 6 mužů, 5 žen

Hana se po patnácti letech strávených v cizině vrací domů. Jihočeská vesnice na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce, je ale pod vodou. Před lety musela ustoupit gigantické stavbě atomové elektrárny Temelín. Jak těžké je opouštět domov? A je možné odpustit zpřetrhané kořeny a rozbité sny? Hana neví. Ví ale, že má odvahu podívat se zpátky, ptát se sebe samé i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech odhodlá setkat s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství.

Divadelní adaptace úspěšného románu Jiřího Hájíčka, který byl v roce 2013 oceněn cenou Magnesia Litera. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici, tentokrát na přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století. Příběh zrcadlí politická a společenská témata doby, téma nuceného opouštění domovů v důsledku výstavby jaderné elektrárny, vysidlování a bourání obcí a brutální proměny krajiny. Rybí krev je ale především poutavým lidským příběhem tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.

V DILIA je k dispozici také divadelní adaptace románu Selský baroko, který tvoří s Rybí krví volnou sérii venkovských dramat.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.