VZPOMÍNKA NA DVA PONDĚLKY (A Memory of Two Mondays, 1955)

Arthur Miller

Překlad: František Vrba
Žánr: činohra
Obsazení: 11 mužů, 3 ženy

Hra se zaměřuje na skupinu zoufalých dělníků, kteří si vydělávají na živobytí v brooklynském skladu náhradních dílů pro automobily během Velké hospodářské krize, kdy byla nezaměstnanost v USA 25%. Miller sleduje sny mladého muže, který si ve skladu vydělává na vysokoškolská studia. Mladík žije se svou matkou a to mu umožňuje alespoň z části šetřit peníze. Zbytek skupiny žije jako v pasti, za mizerné peníze se plahočí oparem beznaděje a zoufalství. Jedině alkohol jim přináší krátkodobou úlevu, ale také vážné problémy spojené s alkoholismem.

Ve hře Vzpomínka na dva pondělky dramatik zúročil své vlastní vzpomínky, kdy jako osmnáctiletý pracoval ve skladu náhradních dílů pro automobily v New Yorku, aby si ušetřil dostatek peněz na studium na vysoké škole.

Hra měla premiéru na Broadwayi v roce 1955. V roce 1971 se dočkala zfilmování. V roce 1976 se s úspěchem na Broadway vrátila. V jedné z rolí se představila také Meryl Streepová. Inscenace získala nominaci na jednu z cen Tony (Nejlepší herečka - Streepová), 8 nominací na cenu Drama Desk Award a cenu Theatre World Award pro Meryl Streepovou.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.