Doležal, Josef

Doležal, Josef

Narodil se v září roku 1997 v Ostravě Vítkovicích. Od dětství se věnoval amatérskému divadlu a ve čtrnácti letech nastoupil do frýdecko-místeckého ochotnického spolku Komorní scéna 21. O rok později byl přijat na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, obor herectví. Během studia začal psát divadelní hry, hostoval v Národním divadle moravskoslezském, Divadle Loutek Ostrava a premiéroval dvě autorské režie v divadelním spolku Stará aréna.

Po maturitě začal studovat režii na Činoherní katedře DAMU. Kromě svých školních prací, absolvoval několik režijních asistentur, adaptoval Utrpení mladého Werthera pro Horácké divadlo Jihlava, v rámci projektu Překročit hranice v Činoherním studiu v Ústí nad Labem premiéroval scénickou skicu Prsten, nebo se hrou Na dohled vyhrál Dramatickou soutěž o nejlepší krátkou divadelní hru, díky níž mohl studovat scenáristiku na Tisch school, pod New York University.

Jako režisér, ale i jako autor se snaží svou prací definovat poetiku, která se moderním jazykem vyjadřuje k dnešku. Osobní neukotvenost, krize identity mladého člověka, problematika partnerského vztahu a soužití – neschopnost jeho vytvoření a udržení, nepřipravenost mladých lidí k dospělému životu, nedospělost společnosti, nemožnost se proměnit, rozkročení mezi zdáním a skutečností, to vše jsou témata, která jeho dílem rezonují. Texty, kterým se jako režisér věnoval jsou veskrze současné – to napovídá jeho přirozenému puzení k umělecké dravosti, divokosti a k postihování světa v obnažené podobě. Autentickou zprávu o podobě světa tvoří za pomocí úzké a důvěřivé spolupráce s hereckou složkou, na které své inscenace staví.

Za hru Harlekýn je mrtvý získal 3. místo v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2020.


Synopse

HARLEKÝN JE MRTVÝ