OSTRAVSKÝ MÁJ ANEB BANÍK PIČO! (2021)

Kateřina Tomanová

Obsazení: 5 mužů, 3 ženy, company

Děj se odehrává ve dvou časových rovinách. První část vykresluje dobu minulou se svými pozitivy a negativy. Jsou zde zasazeny kořeny děje, který se pak již odehrává v současnosti. Dějištěm je Ostrava, výrazná svou proměnou za posledních 30 let.

Příběh začíná v kině. Mladí manželé Hynek a Jarmila očekávají narození svého prvního dítěte. Hynek si přeje syna, budoucího fotbalistu Baníku Ostrava. Při sledování filmového týdeníku na Jarmilu přijde porod a Hynek se začne shánět po telefonu, aby přivolal sanitku. Později se Hynek dozví, že se mu narodila dcera Vilma. I když je z počátku Hynek z narození dcery zklamán, později svou dceru miluje. Rodina je v ději vykreslena jako typická na tehdejší dobu, otec je s platem horníka jako živitel, matka je prodavačkou v Pramenu. Vilma se přátelí se sousedovic Honzíkem, který se věnuje fotbalu.

Posunem v čase vede děj vyprávěč (Pan Čas). Z Vilmy se stane úspěšná studentka vysoké školy, z Honzíka úspěšný fotbalista Baníku. Hynek věří v lásku těchto mladých lidí, ale Vilma odchází za prací do Prahy - zrovna v době, kdy se v Ostravě zavírají doly, a otec zůstává bez práce. Vilma rodině finančně vypomáhá, ale otec se těžko smiřuje s tím, že finance do rodiny přinášejí prakticky dvě ženy – manželka a dcera. Otec se doma nudí a nemůže stále nalézt činnost, která by ho místo práce naplňovala. Chodí na výběrová řízení, ale nic ho neuspokojuje, neboť je zvyklý tvrdě pracovat. Je pyšný na svou dceru, která v Praze buduje kariéru. Otec stále plánuje, že si Vilma vezme fotbalistu Honzíka, ale dozvídá se o Reném, důležitém muži ve Vilmině životě. Otec už předjímá, že Pražák nemůže být vhodným partnerem pro jeho dceru a nemůže se s tím smířit. Nicméně se musí na příjezd Vilmy s Reném připravit.

V druhé půlce děje přijíždí Vilma se svým snoubencem Reném domů. Najednou se zde musí skloubit dva světy, dvě civilizace – snobská z Prahy a rázovitá z Ostravy. Otec má chuť Reného vyhodit za límec z domu, ale respektuje přání své milované dcery. Vilma přesto tajně pokukuje také po Honzíkovi a cítí žárlivost, když se kolem něj točí jiné holky – doslova zlatokopky pasoucí po penězích úspěšného fotbalisty. Vilma se však musí rozhodnout, kterého z mužů si vybere za partnera. Honzíka stále miluje a začne s ním krátký románek. Honzík však odjíždí hrát fotbal do zahraničí, a proto si Vilma bere za muže Reného. Příběh končí ve chvíli, kdy Vilma porodí syna a Honzík jí posílá velkou částku peněz, aby „odčinil“ svůj odchod, doslova říká, že peníze Vilmě dluží. Vypadá to, že Vilmin syn, kterému dala jméno Jeníček, bude Honzíkův a nikoli Reného.

Pan Čas provází diváky dějem. Změny v čase jsou odděleny zpomalenými pohyby jak herců, tak company. Děj doprovází dobová projekce.

Pokud má inscenační tým problém s vulgarismem v názvu, lze použít pouze „Ostravský máj“.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.