TAKOVÁ LÁSKA Z MLÁDÍ (Un amour de jeunesse, 2020)

Ivan Calbérac

Překlad: Sarah Biderman
Žánr: komedie
Obsazení: 2 muži, 3 ženy

Antoine žije už osm let s Diane, táhne mu na padesát let a jako úspěšnému a bohatému majiteli velkého internetového businessu mu takřka nic nechybí. Až na maličkost: K tomu, aby se svou snoubenkou mohl oženit, potřebuje vlastnit zámek. Tak si to aspoň žádá tradice, protože Diane je aristokratkou z rodu Bourbonů. Oba jsou při svém mondénním způsobu života v luxusu v podstatě bezstarostní. To si tedy uvědomí až ve chvíli, kdy se objeví problém: Maryse, bývalá Antoinova velká láska, mu prostřednictvím advokáta oznámí, že se s ním chce rozvést. Antoine ovšem vůbec netušil, že by s ní byl celá ta léta ženatý. Rozvod může být zdánlivě formální záležitost, dalo by se říct. Nebýt faktu, že Maryse žije v nejchudší zemi Afriky a na rozdíl od něho nevlastní vůbec nic. Antoine dostane strach, že jeho dávná láska bude při své brzké návštěvě Paříže trvat na polovině jeho majetku, na což má dle zákona právo. Antoinův advokát, doktor Rougeron, tedy vymyslí přímo ďábelský plán, jak Maryse od eventuálního požadavku odradit: Předstírat, že Antoine i Diane jsou chudí a nezaměstnaní! Oba k plánu ochotně svolí. Tragikomické absurdní divadlo může začít...

Taková láska z mládí je komedie o lásce, penězích a ideálech z mládí a také o tom, zdali jsme se stali tím, čím jsme snili být ve dvaceti letech. Anebo tu došlo, aniž bychom si to uvědomili, k lehkému posunu?

Další inteligentní hra od renomovaného autora a režiséra Ivana Calbéraca neurazí ani nejnáročnější diváky a přes všechny komické situace není ani zdaleka povrchní, dojme a svou komičností přirozeně vyzývá k zamyšlení.

Calbérac je také autorem komedie Degustace, která získala prestižní ocenění Les Molières 2019 v kategorii nejlepší komedii roku.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.