TETOVANÁ RŮŽE (The Rose Tattoo, 1951)

Tennessee Williams

Překlad: Hana Budínová
Žánr: činohra
Obsazení: 5 mužů, 7 žen

Tetovaná růže z roku 1951 patří mezi Williamsovy opti­mističtější a bezstarostnější hry. Je poctou jeho milované sestře Rose a jejímu příteli, sicilskému herci a bývalému řidiči kamiónu Franku Merlovi, kterému tuto hru po návratu ze Sicílie věnoval. Ve jménu postavy Mangiacavalla použil i Merlovu přezdívku „Malý kůň“. Ač se pří­běh odehrává ve Williamsově rodné Louisianě, stejně jako mnoho jeho dalších her, probouzí v nás právě spí­še atmosféru a vášnivost Itálie, kterou měl díky svému partnerovi možnost poznat zblízka. Není divu, že kritici obdivovali zobrazení všedního života Italů a jejich natu­relu v postavách přistěhovalých Sicilanů.

Tetovaná růže měla premiéru 3. března 1951 na Broadwayi v Martin Beck Theatre. Hlavní roli vášnivé, truchlící sicilské vdovy, utíkající před světem, ztvárnila Maureen Stapleton a po dlouhé době dalšího muže v jejím životě, sicilského řidiče, který je vlastně obrazem jejího zesnu­lého muže, hrál Eli Wallach. Ten svou podobu ještě zdůraznil symbolickým te­továním růže na hrudi. Růže jako symbol prolínající se celou hrou se objevuje i ve jménech Serafininy rodiny - Rosario, Serafina Delle Rose, Rosa Delle Rose.

Oba herci natočili o dva roky později i stejnojmennou hodinovou rozhlasovou hru.

Přestože podle kritiky nedosahovala Tetovaná růže kva­lit dvou předchozích Williamsových her, návštěvnost za­znamenala pravý opak a hra byla oceněna Tony Award v následujících kategoriích: Nejlepší hra, Nejlepší mužský herecký výkon (Eli Wallach), Nejlepší ženský herecký vý­kon (Maureen Stapleton), Nejlepší scéna (Boris Aronson). Herecké výkony byly oceněny také Theatre World Award.

 

  Text je v elektronické podobě k dispozici v DILIA.