GOOD PLACE TO DIE

Michaela Zakuťanská

Žánr: tragikomedie
Obsazení: 3 muži, 3 ženy

Bývalá seriálová hvězda, dnes učitel literárně-dramatického oboru na základní umělecké škole – Michal, se rozhodne naplnit svoje režijní ambice a nacvičit s dětmi Čechovova Platonova. Díky čerstvému vzduchu, který po smrti starého ředitele přináší na ZUŠku nastupující ředitelka a kolegyně Romana a grantu z Evropské Unie u příležitosti roku koně, nabírá Koňar Platonov na základní umělecké škole reálné obrysy a Michal do příprav zapojuje všechny své kolegy. Učitel na bicí Tóno mu skládá do školní inscenace hudbu podobnou Mozartovu Requiem. Jano nacvičuje se žáky lidovku a jeho žena, herečka Soňa z místního divadla jim pomáhá s jevištní řečí. Mladá nástupkyně na místo učitelky zpěvu, po nové ředitelce, Mária, věrně a s odhodláním pomáhá Michalovi jako asistentka režie.

Platonovem se však stává Michal sám, a kromě tvůrčí krize, alkoholu a apatie čelí láskyplnému spiknutí troch generačně odlišných žen, kterému se nedá vyhnout a před kterým se dá jen utéct.

Učitelé, kteří se nikdy nestali opravdovými umělci, jsou zakletými rukojmími základní umělecké školy ve městě, do kterého se přichází umřít. Michalův polibek však není ten pravý zázračný lektvar na jejich bezmocnost a nedává jim odpověď na otázky, které si při svém hledání kladou. 

Jaké to je žít a realizovat se na periférii? Musí člověk odejít do metropole, aby se dostal do žebříčku třicet pod třicet? Může za neúspěch město? Malovala by Frída Kahlo stejně, kdyby žila ve městě, jako je to naše? A jak to že Kant prožil celý svůj život v jednom městě? Tragikomedie Good place to die, nabízí pohled na to, jaký by byl Platonov, kdyby svůj život prožil v dnešním maloměstě.

Hra byla v premiéře uvedena roku 2015 v Prešovském národním divadle.

  Text ve slovenštině v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.