SOUDNÉ SESTRY (Wyrd, 2001)

Stephen Briggs, Terry Pratchett

Překlad: Jan Kantůrek
Žánr: komedie
Obsazení: variabilní
Úprava: Štěpán Otčenášek, Hana Otčenášková - Burešová

Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se dějí nepředstavitelné věci. Kdo stojí mezi královstvím a zkázou? Soudné sestry jsou svéráznou a vtipnou variací na Macbetha, Hamleta i další shakespearovské příběhy.  Setkáte se s vévodou a vévodkyní Felmetovými, kteří vraždou uchvátili trůn v Lancer, s dvorním šaškem i s duchem zavražděného krále Verence, s hereckou trupou, jíž píše hry na tělo trpaslík Mášrecht, ne náhodou připomínající Shakespeara, a především se třemi okouzlujícími čarodějkami, vůdčí Bábi Zlopočasnou, rozvernou Stařenkou Oggovou a mladou Magrátou Česnekovou, kterým se po všech peripetiích podaří vrátit královskou korunu na tu správnou hlavu... A nebyl by to Terry Pratchett, aby se i v tomto zeměplošském příběhu neobjevila figura Smrtě, a na konci nás nečekalo překvapivé rozuzlení.

Autor si s lehce ironickým pohledem současnosti pohrává s motivy z Shakespearových her a s odkazy na známé mýty a pohádky, které přetavuje do duchaplné směsice dobrodružné fantasy hry a typicky britské konverzační komedie.

Adaptace vznikla v r. 2001 pro Divadle v Dlouhé. Premiéru inscenace H.Burešové navštívil sám autor a úpravu schválil. Inscenace se hrála 13 let při plně vyprodaném sále (185 repríz).

  Text je v elektronické podobě k dispozici v DILIA.