TAJEMSTVÍ ALANA TURINGA (La machine de Turing, 2018)

Benoit Soles

Překlad: Irena Novotná
Žánr: činohra (drama)
Obsazení: 5 mužů

Příběh průkopníka na poli informatiky a velkého britského matematika Alana Turinga se stal všeobecně známým i prostřednictvím britsko-amerického snímku Kód Enigma z roku 2014.

Námětu se chopil také francouzský herec a autor Benoit Solès, který se mimo jiné inspiroval životopisem Alana Turinga od Andrewa Hodgese.

Manchester. Rok 1952. Kancelář detektiva seržanta Rosse. Turing přichází nahlásit vloupání, vzápětí se ukáže, jak nešťastný to byl nápad. Ross se začne zajímat, kdo je tento zadrhávající podivín a setkání s policistou bude mít na matematikův život zničující dopad. Vracíme se časem ke zlomovým okamžikům formujícím Alana Turinga, do dětství, do prostředí anglické internátní školy i do dob, kdy pracoval na prolomení německých šifer.

Tajemství Alana Turinga bylo představeno v rámci produkcí Avignon OFF 2018 a bylo beznadějně vyprodáno. Hra je s úspěchem uváděna druhou sezónu v pařížském Théâtre Michel.

Tajemství Alana Turinga získalo čtyři prestižní ceny Molières 2019: Nejlepší inscenace v soukromém divadle, Nejlepší žijící frankofonní autor roku (Benoit Soles), Nejlepší režie (Tristan Petitgirard) a Nejlepší herec v soukromém divadle (Benoit Soles).

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.