Zemřel významný český režisér Václav Vorlíček

7.2.2019
Zemřel významný český režisér Václav Vorlíček

Dne 5. února zemřel ve věku 88 let významný český režisér a scénárista, pan Václav Vorlíček, autor legendárních Tří oříšků pro Popelku, seriálů Arabela, Létající Čestmír, komedií Což takhle dát si špenát?, Jak utopit doktora Mráčka a řady dalších.


Václav Vorlíček se narodil 3. června 1930. V letech 1951–1956 studoval režii na FAMU. Po ukončení studií nastoupil jako asistent režie do Filmového studia Barrandov. Jeho prvním samostatným filmem byl dětský barevný snímek Případ Lupínek.

Václav Vorlíček spolupracoval na svých filmech nejčastěji s Milošem Macourkem. Do širokého povědomí vstoupili roku 1966 komedií Kdo chce zabít Jessii?, kde s filmem propojili kresby Káji Saudka. Film byl nadšeně přijat i na zahraničních festivalech, na kterých byly poté s úspěchem přijímány další filmy Václava Vorlíčka, Pane, vy jste vdova! či Dívka na koštěti.

Důležitou složkou Vorlíčkovy režisérské práce byly i televizní projekty. Z původních televizních inscenací jmenujme např. Přikázaný směr jízdy nebo inscenaci Vychovatel.

Neodmyslitelnou součástí tvorby Václava Vorlíčka byly pohádky. Princ a Večernice, Jak se budí princezny, Rumburak, Pták Ohnivák, Jezerní královna, a především již zmiňované Tři oříšky pro Popelku.

Václav Vorlíček natočil 25 celovečerních filmů. V roce 2017 obdržel Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos české kinematografii.