MASKA

Jan Duběda

Žánr: srdceryvná komedie
Obsazení: 3 muži, 6 žen

V jedné domácnosti spolu žijí dva bratranci kolem čtyřicítky. Jindra je vystudovaný herec, který však nikde nehraje, žije z doprovázení žen a z částečného invalidního důchodu Ládíka, který mu byl svěřen do péče. Ten je sice lehce retardovaný, ale vyučený zahradník, který se chce stát hercem. Ládíkovi přijde od jeho sestry balíček až z Jamajky, kde byla před svou smrtí kněžkou woodoo. V balíčku je tajemná maska a zpráva, že bude Ládíkovi v životě pomáhat a naopak ty, kteří by mu chtěli ublížit, trestat. Ládík skutečně mezi tím uspěje při konkurzu na film, kde má hrát vraha.

Do děje vstupuje laskavá kontrola ze sociálky, pak poetická těhotná Viola, která si žádá asistenci při porodu, redaktorka z místních novin s přihřátým fotografem, kteří dělají s již slavným Ládíkem interview a pár vedlejších postav, jako kamarádi z ulice. Mezi tím se - podle Ládíka - stále projevuje vliv záhadné masky. Postupně se ukazuje, jak Jindra Ládíka využívá a ponižuje, i když předstírá láskyplnou péči. Nakonec se vše vyřeší rozchodem obou bratranců, Ládík odchází k Viole a jejím dvojčatům a Jindra zůstává sám, radostí nad svou nově nabytou svobodou tančí, když v tom se projeví poslední zásah masky.

 

Osoby a jejich charakteristika:

MASKA WOODOO:  Díky tajemnému původu z ní jde trochu strach a věřit v její moc může, kdo chce.

LÁDÍK MÁRA: Lehce opožděný dobrák, něco mezi Forrestem Gumpem a maximem Fíkem. Postava, které by se měl divák smát, ale ne vysmívat.

JINDRA MÁRA: Frustrovaný herec, věčně naštvaný líný prospěchář, který ze sebe dělá to, co není, chová se k Ládíkovi nadřazeně a rád by se ho zbavil.

JŮZOVÁ: Zvědavá, leč laskavá sociální pracovnice.

VIOLA: Nadzemská poetická bytost něco jako Květa Fialová za hodně mlada.

FOTOGRAF RENÉ:  Do všeho se montující, ale účastný buzík s chováním zvědavé fretky.

WANDA STECKEL - ČÍŽKOVÁ: Redaktorka, která dává najevo nezájem o osudy těch, o kterých píše, a ráda si rýpne.

MARUŠ: Mamina, která sbírá známky.

KVĚTA: Sousedka, která se s ničím nepáře.

ČASOMĚŘIČKA: S povahou indiferentní.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.