SKORPIOS NA OBZORU (Skorpios au loin, 2018)

Isabelle Le Nouvel

Překlad: Petr Christov
Žánr: činohra
Obsazení: 2 muži, 1 žena

WINSTON: Když vám postaví vaši vlastní sochu, Miss Brown, váš pohled na holuby se dost promění.

Ve své v pořadí již třetí hře se francouzská herečka a autorka Isabelle Le Nouvel (* 1973, její druhou - a do češtiny první přeloženou - hrou je velmi zdařilá konverzační komedie Skotský syndrom z roku 2016) pustila opět do osvědčeného a divácky oblíbeného žánru: Skorpios na obzoru je povedenou konverzační hrou s historickými postavami.

Na palubě proslulé luxusní jachty “Kristina O.” řeckého miliardáře Aristotela Onasise se jednoho letního dne setkávají dva tradiční Ariho hosté: “spasitel západního světa” Winston Churchill a “božská” Greta Garbo.
Jsme v roce 1959. Winstonovi je pětaosmdesát, Greta je o třicet let mladší. Ačkoli svůj poslední film natočila už na začátku války zůstává pro Winstona stále ztělesněním filmu jako takového a esencí absolutní krásy. Winston maluje západy a východy slunce, hodně pije a pohybuje se na elektrickém vozíčku, který mu věnoval přítel Aristoteles.
Výjimečné setkání dvou výjimečných osobností 20. století na palubě výjimečné lodi není pokusem o historicky věrný dokument: je především zábavnou rozpravou o roli umění a krásy v našich životech, úvahou o tom, jak rodinné zázemí ovlivňuje naše životy. A také upřímným vyznáním lásky a obdivu sice starého, ale stále slavného muže k ženě, kterou obdivovaly miliony a miliony mužů a žen po celém světě.
Ve skutečnosti se Winston s Gretou možná nikdy na palubě Ariho lodi nesetkali. Ale jejich setkání klidně mohlo vypadat tak, jak je v této hře vidíme. I s mladým majordomem Niklausem, který doplňuje trojici jejích herců, a humry v bazénu.

Autorčina hra může čtenářům právem připomenout jiné oblíbené, dlouho a úspěšně uváděné hry podobného typu: Picassa Jeffreyho Hatchera, Ještěrku na slunci Johna Murrela či Leni Valerie Schulzové a Romana Olekšáka.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.