RAMSES II. (2017)

Sébastien Thiéry

Překlad: Kateřina Neveu
Žánr: komedie
Obsazení: 2 muži, 2 ženy

Po návratu z dovolené v Egyptě se Matthieu a Benedikta přicházejí podělit o své zážitky k rodičům žijícím na venkově. Vlastně zatím přišel jen Matthieu, na Benediktu se čeká. Po chvíli zavládne napětí: kde je Benedikta? V prvním poschodí? V autě? Zůstala doma? Přiveze ji někdo jiný? Je vůbec ještě na živu? A proč má Matthieu v autě lopatu zašpiněnou od krve a od hlíny? Zdánlivě nevinná komedie se brzy ocitá na hranici thrilleru.

Sébastien Thiéry vychází i v této hře z absurdní situace: mladý manželský pár je pozvaný k rodičům na večeři, ale dostaví se pouze zeť, který, zdá se, trpí nejen střevními problémy, ale i záhadnou duševní chorobou, na některé věci z předešlého života si nevzpomíná. Záhy se však Matthieu projeví jako velmi zdatný manipulátor snažící se zničit svého tchána. Z původně předstíraných děr v paměti (nemůže si vzpomenout, proč je tchán na invalidním vozíčku, ani že je sám otcem dvou dětí) se nakonec pokusí vyvolat u Jeana i jeho okolí dojem, že ve skutečnosti se pomátl Jean. Chce mladý pár starého muže zničit, nebo se starý muž zbláznil sám?

Hra plná zvratů, falešných předpokladů a systematického ničení identity jedné z postav, v níž se opět dostává ke slovu síla manipulace. Kdo je kdo, kdo řekl doopravdy co a proč tu není Benedikta?

Nejnovější hra Sébastien Thiéryho. Premiéra v září 2017 v Théâtre Bouffes-Parisiennes, režie: Stéphane Hillel. Nominace na cenu Molière 2018 v kategorii nejlepší komedie roku.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.